Popisek: Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka potvrdil to, o čem se už delší dobu spekulovalo - odchodu z vysoké politiky.
Jeden z obnovovatelů ČSSD po roce 1989, poslanec, předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr financí, předseda ČSSD a nakonec i premiér.
Nedá se říct, že by bylo jednoduché dokázat v politice to, co se podařilo právě Bohuslavu Sobotkovi. Nicméně jeho konec v ní má poněkud nepříjemnou pachuť danou katastrofálním výsledkem strany v podzimních parlamentních volbách. To potvrzuje fakt, že Bohuslav Sobotka byl jistě svědomitým a dobrým státním úředníkem, ale špatným lídrem. Na tuto roli se introverzní absolvent právnické fakulty prostě nehodil. Přesto v politickém ,,bezčasí" po odstoupení Jiřího Paroubka po vyhraných volbách v roce 2010 mnozí straníci ukazovali právě na něho. On měl pokračovat v tradici úspěšných výsledků, a měl to být také on, kdo ČSSD zklidní po volbách v roce 2010, které sice strana vyhrála, ale nebyla schopná sestavit funkční levostředovou vládu.
psali jsme: Svině, podrazák, rozpad osobnosti. Zeman a Sobotka v otevřené válce
V roce 2011 Sobotka těsně vyhrál nad svým vnitrostranickým rivalem Michalem Haškem a osud strany převzal do svých rukou. Brzy se však ukázalo, že ČSSD pod jeho vedením zažije jedny z nejkrušnějších časů vůbec. I když v roce 2013 vyhrál Sobotka těsně předčasné parlamentní volby, bylo jasné, že kdyby se konaly v řádném termínu v červnu 2014, zvítězilo by v nich hnutí ANO, nový politický fenomén na politické scéně. V mnoha směrem se tak jednalo o Pyrrhovo vítězství.
Sobotka tak sice zažíval vrchol své dosavadní politické kariéry, když se stal premiérem, ale i nestrannému pozorovateli muselo být jasné, že prim ve vládě hraje ministr financí Babiš, který měl daleko větší tah na branku a drajv. Postupně začaly probublávat na povrch vzájemné spory Sobotky a Babiše, které vyvrcholily zveřejněním kauzy Čapí hnízdo. Tehdy ale Sobotka ještě za cenu udržení vlády svého koaličního partnera (a zároveň rivala) podržel.
Podzimní krize minulý rok však jasně ukázala, že Sobotka neumí dělat přímá a rázná rozhodnutí, a pokud už je výjimečně udělá, přichází pozdě a zcela bez efektu. Nejdříve ohlásil kvůli kauze Čapí hnízdo svou demisi, pak demisi vlády, a až potom, kdy už nebylo ,,zbití", odvolal Babiše z funkce ministra financí. Tím však začal strmý pád ČSSD do politické bezvýznamnosti. Tento krok premiéra nikdo nechápal, ani jeho spolustraníci, kteří s ním navenek drželi basu. Babiš vládní krizi využil zcela ve svůj prospěch a Sobotku označil za rozbíječe vlády, který odvolává úspěšného ministra financí. Když se k tomu přidala pozdější aféra lithium, v níž si ,,naběhl" na vidle tehdejší ministr průmyslu Havlíček, bylo o výsledku voleb prakticky rozhodnuto.
psali jsme: Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila
ČSSD získala pouze 7% hlasů, což byl jeden z jejích nejhorších výsledků vůbec. Přitom v roce 2006 získala téměř 33%, v roce 2010 22%, to vše byly velmi dobré výsledky. Sobotka se po parlamentních volbách, v nichž s přehledem vyhrálo hnutí ANO, propadl do pasivity a dlouho o něm nebylo ani vidu, ani slechu. Začalo se spekulovat o rezignaci na poslanecký mandát a odchodu z vysoké politiky po 22 letech. Vzhledem k tomu, že na Sobotkovi ulpěla hlavní tíže viny za neúspěšný výsledek ve volbách, a sám bývalý premiér dal najevo, že případnou koaliční vládu ČSSD a ANO nepodpoří, rozhodl se po zralé úvaze skončit v politice definitivně. To je nutno ocenit, protože to po tolika letech v politice nebylo určitě jednoduché rozhodnutí.
Nyní čeká na Sobotku nový, ,,normální" život. Ještě nevíme, co bude bývalý premiér dělat, možná se bude živit jako právník, což je jeho původní profese, kterou však v praxi nikdy nevykonával. Tak či onak skončila éra kdysi nadějného a zapáleného politika, jehož konec významně kalí stav strany, kterou přebíral velmi dobré kondici, aby ji za několik let téměř pohřbil.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více