Pompeo: CIA bude agresivnější, vyšle do terénu více agentů

Pompeo: CIA bude agresivnější, vyšle do terénu více agentů
05 / 10 / 2017, 07:00

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) si ve světě bude počínat agresivněji a vyšle do terénu více svých agentů. Na bezpečnostní konferenci ve Washingtonu to dnes prohlásil šéf rozvědky Mike Pompeo. V zájmu větší operační pružnosti se podle něj rozhodování uvnitř CIA přesune do nižších úrovní.

CIA si podle Pompea nemůže dovolit platit akce postrádající energii a rychlost. "Ani Amerika si to nemůže dovolit," prohlásil bývalý kansaský podnikatel a kongresman, jehož prezident Donald Trump jmenoval do čela agentury letos v lednu.

Pompeo neupřesnil, v jakých počtech mají být agenti CIA "do pole" vysíláni. Označil ale za důležité, aby špioni operovali blíž k místům, kde se nepřátelé cvičí a připravují. "Čím blíž k centru boje se agenti, nástroje a zdroje dostanou, tím dřív svedeme zápas s těmi, kdo nás ohrožují, tím pravděpodobnější bude, že ochráníme bezpečnost Ameriky," řekl šéf CIA.

Velení by se podle Pompea mělo přesunout na nejnižší možnou úroveň. "Musíme zajistit, aby rozhodovali lidé, kteří jsou nejblíže danému úkolu. Lépe znají detaily a musejí (operace) vést. Budou-li se chtít poradit s námi v centru, musejí také postup koordinovat s těmi, kdo o problému vědí nejvíc," vysvětlil svůj plán.

Pompeo chce omezit okruh lidí nezbytný ke schvalování a kontrole výzvědných plánů. CIA rovněž investuje do získání technologií, které jí umožní "prokousat se horami zpravodajských informací" a vybrat ty nejcennější.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace