Putinovo použití jaderných zbraní na Ukrajině by spustilo ještě jeden efekt. Následky by mohly srazit Kyjev na kolena

Putinovo použití jaderných zbraní na Ukrajině by spustilo ještě jeden efekt. Následky by mohly srazit Kyjev na kolena
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Jaderný výbuch (ilustrační obrázek)
23 / 11 / 2022, 13:00

Ruský prezident Vladimir Putin ,,chrastí" jadernými zbraněmi, které by použil podle mnoha analytiků jen v krajním případě, pokud by byla ohrožena existence státu, nicméně podle listu Financial Times by možný útok vypadal úplně jinak, než byste čekali. Rusko by odpálilo bombu vysoko v atmosféře a vytvořilo elektromagnetický puls (EMP).

Ruský prezident Vladimir Putin ,,chrastí" jadernými zbraněmi, nicméně podle listu Financial Times by možný útok vypadal úplně jinak, než byste čekali. Rusko by odpálilo bombu vysoko v atmosféře a vytvořilo elektromagnetický puls (EMP).

EMP úder zahrnuje odpálení jaderné nálože vysoko ve stratosféře - více než 10 km nad povrchem. Pouze několik zemí má jaderné a balistické raketové kapacity k provedení takového útoku. Rusko je jednou z těchto zemí. O účincích EMP je stále málo známo, protože téměř všechny jaderné detonace proběhly blízko povrchu.

Existuje několik různých forem, které může mít EMP útok, lišící se intenzitou a trváním, ale důsledky jsou podobné.

Jaké efekty má EMP?

Veškerá elektronika v dosahu EMP by byla zničena. Auta by přestala jezdit, nefungovala by elektřina, telefon ani internetové připojení.

„Pravděpodobným výsledkem takového útoku by bylo dostat Ukrajinu do defenzívy, zatímco se bude obnovovat infrastruktura. Přístup k elektřině a vodě je již na Ukrajině problémem nyní -  prohloubila by se humanitární krize v masovém měřítku. Následný chaos by vytvořil dokonalé podmínky pro Rusko k obnovení masivního útoku.

,,Spustilo by to humanitární krizi obrovského rozsahu"

Není možné řídit průběh elektromagnetického impulsu. Jeho dosah závisí nejen na síle zátěže, ale především na pohybech vzduchu. ,,Použití tohoto druhu účinku by se pravděpodobně setkalo s odvetou ze strany NATO, jejíž důsledky by pocítily země v Alianci," píše Financial Times.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace