Ruská policie zatýkala opoziční demonstranty v Moskvě

Ruská policie zatýkala opoziční demonstranty v Moskvě
Autor fotografie: Evgeniy Isaev CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační foto
13 / 12 / 2015, 07:45

Moskva (ČTK) - Moskevská policie včera v centru hlavního města zatkla asi tři desítky opozičních aktivistů, kteří se pokusili na Den ústavy protestovat proti nerespektování základního zákona.

Mezi zatčenými se ocitl i jeden z autorů ústavy z roku 1993, publicista Georgij Satarov, uvedl server Newsru.com.

"Držel jsem plakát Respektujte ústavu, než mě zatkli tři policisté a předvedli na strážnici," řekl agentuře AFP šéf neparlamentní strany Jabloko Sergej Mitrochin. Obviněn byl z toho, že neuposlechl příkazu strážců zákona.

Opoziční demonstraci a pochod centrem města moskevská radnice nepovolila s odvoláním na blížící se novoroční svátky. Opozičníci se proto pokusili o "jednočlenné protesty", které podle zákona nevyžadují předběžné ohlášení a povolení. Ale i tak je policisté pozatýkali. Prý kvůli "ohrožení bezpečnosti", protože na náměstí, obklopeném policejními jednotkami a vozy, právě dělníci vztyčovali obří vánoční strom.

Opozičním aktivistům nově hrozí paragraf trestního zákoníku, který postihuje účastníky nepovolených veřejných akcí vyšším trestem, pokud se činu dopustili opakovaně. V pondělí moskevský soud uložil tři roky vězení Ildaru Dadinovi za účast v demonstracích na podporu opozičního vůdce Alexeje Navalného a proti odsouzení odpůrců prezidenta Vladimira Putina. Podle paragrafu může být až k pěti letům odsouzena osoba, která se zúčastní nepovolené veřejné akce nejméně čtyřikrát během šesti měsíců.

Tagy článku