Ruská policie zatýkala opoziční demonstranty v Moskvě

Ruská policie zatýkala opoziční demonstranty v Moskvě
Autor fotografie: Evgeniy Isaev CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační foto
13 / 12 / 2015, 07:45

Moskva (ČTK) - Moskevská policie včera v centru hlavního města zatkla asi tři desítky opozičních aktivistů, kteří se pokusili na Den ústavy protestovat proti nerespektování základního zákona.

Mezi zatčenými se ocitl i jeden z autorů ústavy z roku 1993, publicista Georgij Satarov, uvedl server Newsru.com.

"Držel jsem plakát Respektujte ústavu, než mě zatkli tři policisté a předvedli na strážnici," řekl agentuře AFP šéf neparlamentní strany Jabloko Sergej Mitrochin. Obviněn byl z toho, že neuposlechl příkazu strážců zákona.

Opoziční demonstraci a pochod centrem města moskevská radnice nepovolila s odvoláním na blížící se novoroční svátky. Opozičníci se proto pokusili o "jednočlenné protesty", které podle zákona nevyžadují předběžné ohlášení a povolení. Ale i tak je policisté pozatýkali. Prý kvůli "ohrožení bezpečnosti", protože na náměstí, obklopeném policejními jednotkami a vozy, právě dělníci vztyčovali obří vánoční strom.

Opozičním aktivistům nově hrozí paragraf trestního zákoníku, který postihuje účastníky nepovolených veřejných akcí vyšším trestem, pokud se činu dopustili opakovaně. V pondělí moskevský soud uložil tři roky vězení Ildaru Dadinovi za účast v demonstracích na podporu opozičního vůdce Alexeje Navalného a proti odsouzení odpůrců prezidenta Vladimira Putina. Podle paragrafu může být až k pěti letům odsouzena osoba, která se zúčastní nepovolené veřejné akce nejméně čtyřikrát během šesti měsíců.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace