Rusko vyhrožuje Kyrgyzstánu – varování před „vstupem na ukrajinskou cestu“

Rusko vyhrožuje Kyrgyzstánu – varování před „vstupem na ukrajinskou cestu“
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek ruských vojáků
28 / 11 / 2022, 13:00

Státní duma Ruské federace varovala Kyrgyzstán před „vstupem na ukrajinskou cestu“, pokud země začne měnit ruské názvy v hlavním městě Biškek. Informaci uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na rozhlasovou stanici Moscow Speaks.

Kyrgyzstánu pohrozila zástupkyně šéfa mezinárodního výboru dolní komory ruského parlamentu Světlana Žurovová. Důvodem výhrůžek je touha kyrgyzských politiků dekomunizovat a derusifikovat názvy čtvrtí v hlavním městě Kyrgyzstánu. Požádal o to předseda parlamentu republiky Nurlan Šakijev.

Žurovová označila Šakijevovo prohlášení za ,,první krok k úplnému odmítnutí ruského jazyka" v Kyrgyzstánu. Poznamenala, že „takto také začaly události na Ukrajině“.

„To se jistě dotkne práv Rusů v Kyrgyzstánu, z nichž mnozí tam žijí. A pak další etapou budou školy; ještě trochu a bude to jako v Gruzii, kde mladí prakticky nemluví rusky,“ řekla ruská poslankyně Státní dumy Ruské federace.

Podle jejího názoru lze o této otázce diskutovat na nejvyšší státní úrovni v Rusku. Žurovová oznámila, že informace o Šakijevových aktivitách budou předány Vladimiru Putinovi, aby „předložil připomínky“ kyrgyzskému prezidentovi Sadyru Japarovi.

Zdroj: tvp.info, Ukrinform

Tagy článku