Rusko vyhrožuje Kyrgyzstánu – varování před „vstupem na ukrajinskou cestu“

Rusko vyhrožuje Kyrgyzstánu – varování před „vstupem na ukrajinskou cestu“
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek ruských vojáků
28 / 11 / 2022, 13:00

Státní duma Ruské federace varovala Kyrgyzstán před „vstupem na ukrajinskou cestu“, pokud země začne měnit ruské názvy v hlavním městě Biškek. Informaci uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na rozhlasovou stanici Moscow Speaks.

Kyrgyzstánu pohrozila zástupkyně šéfa mezinárodního výboru dolní komory ruského parlamentu Světlana Žurovová. Důvodem výhrůžek je touha kyrgyzských politiků dekomunizovat a derusifikovat názvy čtvrtí v hlavním městě Kyrgyzstánu. Požádal o to předseda parlamentu republiky Nurlan Šakijev.

Žurovová označila Šakijevovo prohlášení za ,,první krok k úplnému odmítnutí ruského jazyka" v Kyrgyzstánu. Poznamenala, že „takto také začaly události na Ukrajině“.

„To se jistě dotkne práv Rusů v Kyrgyzstánu, z nichž mnozí tam žijí. A pak další etapou budou školy; ještě trochu a bude to jako v Gruzii, kde mladí prakticky nemluví rusky,“ řekla ruská poslankyně Státní dumy Ruské federace.

Podle jejího názoru lze o této otázce diskutovat na nejvyšší státní úrovni v Rusku. Žurovová oznámila, že informace o Šakijevových aktivitách budou předány Vladimiru Putinovi, aby „předložil připomínky“ kyrgyzskému prezidentovi Sadyru Japarovi.

Zdroj: tvp.info, Ukrinform

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.