Syrští uprchlíci nejsou v Německu spokojení. Domů se ale vrátit nesmí.

Syrští uprchlíci nejsou v Německu spokojení. Domů se ale vrátit nesmí.

Jsou rozčarováni životem v Německu, nesplnily se jejich sny a nesmí si přivést svoje rodiny. Tak chtějí zpátky do Sýrie.

Syrští uprchlíci, kteří čekají v Německu na azyl, popisují svoje rozčarování nad skutečným životem v Německu. Například Mohammed, který je v zemi už devět měsíců, si zoufá, protože za ním nemůže přicestovat jeho manželka a osm dětí. Zdroj: timesofisrael.com

Mohammed je zemědělský dělník z předměstí Damašku, a je jedním z nejméně stovek syrských uprchlíků, kteří se chtějí vrátit domů za svými rodinami. Chtějí se vrátit, ale nesmějí, německé úřady jim nevydají povolení vycestovat. Jediným důvodem je skutečnost, že v Sýrii je občanská válka a země není bezpečná. A tak jsou tito uprchlíci vlastně zablokováni v Německu a mohou se vrátit domů jediným způsobem - nelegálně.

Zatímco afghánští a iráčtí žadatelé o azyl dostanou finanční podporu a jejich návrat je zajišťován letecky, syrští žadatelé o azyl mají smůlu. Německá vláda a Mezinárodní organizace pro migraci tvrdí, že jim nemohou povolit vycestovat zpět do válečné zóny. Syřané nemohou využít ani leteckého spojení, protože to bylo přerušeno, nemohou se ani legálně vrátit stejnou cestou, jakou přišli. Turecko zavedlo přísnější podmínky pro udělování víz a například Libanon je také odmítá, protože překročili hranice ilegálně.

"Přišel jsem sem jen kvůli budoucnosti mých dětí," říká 45 letý Mohammed, který nechtěl uvést svoje druhé jméno, aby jeho rodina neměla problémy se syrským režimem. "Když tu ale nejsou se mnou, nemá smysl, abych tu zůstával," doplňuje. Mohammed zaplatil pašerákům, aby se ilegálně dostal přes Turecko a Řecko až do Německa. To vše dělal v naději, že rychle najde zaměstnání a potom za ním přijede jeho rodina. 

Azyl dostal v březnu. Ale jeho žena mu prý každý den telefonuje a pláče a prosí ho, aby se vrátil domů. Nemá peníze, aby uživila jejich sedm dcer a jediného syna, 12 letého Marwana, který místo aby chodil do školy, prodává na místním trhu zeleninu. 

Mohammed si v dubnu koupil letenku do Bejrútu, ale na letišti mu nedovolili nastoupit do letadla. Před dvěma týdny pokusil nastoupit do letadla do Athén, ale znovu ho zastavili. 

Přestože německé úřady nemají přesné údaje o počtu uprchlíků, kteří se chtějí dobrovolně vrátit domů, potvrzují cestovní kanceláře i sociální pracovníci, že počet Syřanů, kteří chtějí opustit Německo, se neustále zvyšuje.

Uprchlíci hromadně žalují německé úřady za pomalou registraci, nemají peníze ani ubytování.

Podle Alaa Hadroose z cestovní kanceláře Golf Reisen v Berlíně přichází denně pět až 10 lidí, kteří se dotazují na způsoby vycestování z Německa. Začátkem tohoto roku to bylo i více jak 20 zájemců denně. "Chodí sem spousta syrských uprchlíků, kteří se chtějí vrátit domů, ale nemají téměř žádnou šanci."  

Většina syrských azylantů se pokouší rezervovat lety z Německa do Athén, a pak se pokouší prostřednictvím pašeráků dostat se ilegálně přes řecko-turecké hranice. "Není to legální cesta a my můžeme prodat letenky jen těm, kteří mají platné cestovní doklady do Řecka. Ale nechceme mít nic společného s jejich další cestou z Atén do Sýrie," poznamenal Hadroos.

Agentuře Associated Press potvrdilo několik uprchlíků, že plánují využít tuto cestu do Sýrie. Obracejí se i na obchodníky s lidmi v samotném Berlíně, aby jim zajistili letenky do Atén, přestože nemají svoje pasy, které jim zadržují německé úřady.

V loňském roce přišlo do Německa více než 420.000 syrských uprchlíků a většina z nich nakonec azyl získá. Ale úřady jsou tak zavaleny žádostmi o azyl, že jejich vyřízení potrvá měsíce, ne-li roky. A úřady evidují další stovky tisíc žádostí o sloučení rodin. Německá vláda zvýšila počet pracovníků na zastupitelských úřadech na Středním východě, aby urychlila vydávání víz pro syrské rodinné příslušníky. Například na německém velvyslanectví v libanonském Bejrútu se zvýšil očet vydaných víz z 5.000 v roce 2012 na současných 30.000. 

Řada syrských uprchlíků říká, že nemohou vydržet dlouhodobé odloučení od svých dětí a manželek. Další se zase nemohou vyrovnat s životem v ubytovnách, kde po dobu azylového řízení, nemohou ani pracovat. Další zase tvrdí, že se jim stýská. 

"Syrští uprchlíci jsou více či méně  v Německu uvězněni," uvedla mluvčí berlínského úřadu Lageso (Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věcí) Silvia Kostner, která organizuje dobrovolné návraty migrantů. "Samozřejmě, že se snaží dostat zpátky různými způsoby, ale my nemůžeme převzít odpovědnost za to, že jsme jim pomohli vycestovat zpět do válečné zóny."

V Rakousku je možné slučování rodin přistěhovalců za splnění přísných podmínek, mezi něž patří i dostatečný příjem, ubytování a zdravotní pojištění. 

Tagy