Autor fotografie: Véronic Gagnon; CC BY 4.0|Popisek: Protesty v Ottawě
Podle nouzových příkazů kanadského premiéra Trudeaua, jejichž cílem je odříznout protestující od finančních prostředků, vytvářejí pravidla, která kladou bezprecedentní požadavky na množství subjektů - včetně bank, investičních firem, úvěrových společností, pojišťoven, apod. Podle příkazů, které vláda zveřejnila v úterý, musí zjistit, zda "vlastní nebo kontrolují majetek" osoby, která se účastní nepovoleného protestu nebo poskytuje zásoby demonstrantům. Mnohé detaily tak složité operace nejsou jasné. Kanadská vláda k takovému opatření vláda sahá v podstatě kvůli doočkování zanedbatelného množství obyvatel země, která patří mezi nejproočkovanější na světě v době, kdy je pandemie na ústupu.
Trudeauova vláda se v pondělí odvolala na mimořádné pravomoci a uvedla, že hodlá přiškrtit peníze demonstrantům, kteří blokují hraniční přechody a již dvacet dní parkují v centru Ottawy a odmítají odejít. Protestující požadují ukončení povinného očkování a dalších omezení v rámci vládní snahy omezit šíření covidu.
video: youtube
Pokud banky a další instituce takovou osobu najdou ve svém seznamu zákazníků, musí zmrazit její účty a nahlásit ji Královské kanadské jízdní policii nebo kanadské zpravodajské službě, jak vládní nařízení uvádějí. Veškeré podezřelé transakce musí být rovněž nahlášeny kanadské agentuře pro boj proti praní špinavých peněz (Fintrac). Vláda se snaží pouštět na protestující hrůzu, ale není vyloučeno, že to tak okatě přehání, že dosáhne pravého opaku – svého zesměšnění.
Vyvolání mimořádných pravomocí, které vládě dávají také pravomoc zakázat na některých místech veřejná shromáždění, vyvolalo samozřejmě ohlas a vášnivou debatu i mezi zákonodárci. Někteří mají obavy, že vláda ve snaze potlačit protesty, které ochromily hlavní město země, svou reakci přehání, a zneužívá nouzový stav způsobem, který vážnosti situace neodpovídá. Trudeau naopak uvedl, že opatření budou dočasná, cílená a „rozumná a přiměřená“ hrozbám, kterým země čelí. Samozřejmě. Přece neřekne, že budou jeho opatření „nerozumná a nepřiměřená“.
Tato „rozumná a přiměřená“ opatření přitom zatím nemají příliš čitelnou formu. Například Caldwell Securities, investičně-poradenská společnost působící v Ontariu, neobdržela od vlády ani orgánů činných v trestním řízení žádnou komunikaci ani seznam osob, jejichž účty má zmrazit, uvedl ve středu předseda představenstva Thomas Caldwell. Možná si kanadská vláda představuje, že budou banky, investiční společnosti a pojišťovny samy proaktivně vyšetřovat, kdo se protestů účastní a kdo je podporuje.
Caldwell pro média uvedl, že neví, jak přesně by jeho firma postupovala při prosazování vládních opatření, a že před jakýmkoli takovým krokem požádá o externí právní poradenství. Mimořádná pravidla jsou podle něj „pózou“ ze strany vlády, která má protestující dostatečně vystrašit a dosáhnout ukončení protestů.
V nových předpisech se uvádí, že zákon se nevztahuje na pojistné smlouvy a že lidé, kteří v důsledku nařízení utrpí újmu nebo škodu, mohou požádat o odškodnění. A tím spíše budou nevládní instituce ve svých krocích mimořádně opatrné – chce-li vláda nést riziko, že bude postižené odškodňovat, banky nebo pojišťovny takové riziko určitě nést nechtějí. Finanční instituce budou podle vlády chráněny před žalobami za opatření, která přijmou na základě nouzového příkazu.
Nařízení také dává vládě pravomoc označit určité oblasti jako „bezpečná chráněná místa, včetně kritické infrastruktury“. V nařízení se rovněž uvádí, že vláda má pravomoc „sdílet příslušné informace s bankami a dalšími poskytovateli finančních služeb, pokud tyto informace pomohou zastavit financování nelegálních blokád a nezákonných činností“. To se podle prohlášení ministerstva financí týká nejen federální vlády, ale i provincií a teritorií.
Nové předpisy se vztahují na platformy, které získávají finanční prostředky nebo virtuální měnu prostřednictvím darů, a také na platební a clearingové služby - ať už obchodují s běžnou měnou nebo kryptoměnou. „Cenzura peněz je něco, co vidíme v autoritářské zemi, ne v takové, jako je Kanada,“ cituje Fortune Philippa Jettea, hlavního konzultanta fondu Rivemont Crypto Fund. „Bez ohledu na můj názor na protesty je zmrazování účtů z politických důvodů hodně, hodně kluzký terén.“
Podrobnosti zůstávají nejasné, a to jak pro veřejnost, tak v zákulisí. Kanadské banky mají ohledně vládních příkazů stále řadu nezodpovězených otázek, včetně toho, na jaké typy účtů se mají opatření vztahovat a jak budou banky odškodněny. Protože kromě rizika neoprávněného zásahu do soukromí a majetku lidí půjde nevyhnutelně o zásahy, kterými přijdou o peníze také banky a další instituce.
Mezitím Kanaďané ve velkém vybírají své peníze z bankovních účtů, což pro bankovní domy začíná být problémem. Akce a reakce. Sociálními sítěmi kolují na konto Trudeauovy vlády v důsledku jejích postupů populární vtipy:
Zdroj: Fortune.com; time.com