Turecké stíhačky ohrozily řecký vrtulník hlídkující nad vnější hranicí EU. Turecká pobřežní stráž napadla řeckou

Turecké stíhačky ohrozily řecký vrtulník hlídkující nad vnější hranicí EU. Turecká pobřežní stráž napadla řeckou
12 / 03 / 2020, 14:00

Turecké provokace vůči Řekům v kontextu současné politiky prezidenta Erdogana překračují hranice nejen mezi oběma státy, ale myslitelné hranice korektních vztahů mezi formálními spojenci. Zatím poslední vážný incident se odehrál nad severním Evrosem na severovýchodě Řecka. Turecké stíhačky narušily včera vzdušný prostor Řecka a vážně ohrozily vojenský vrtulník hlídkující nad hranicemi s Tureckem, přes něž se pokoušejí na území EU dostat migranti řady zemí třetího světa.

Podle některých zpráv nasazuje řecká armáda vrtulníky vybavené termovizí mj. proti odstřelovačům turecké armády, kteří přes hranici ostřelují řecké pohraničníky a ztěžují jim výkon služby. Včera brzy odpoledne pak řecký vzdušný prostor narušily dvě turecké F-16 a letem v nízké výšce kolem vrtulníku se jej pokusily způsobenými turbulencemi zničit. Řecký pilot situaci se štěstím ustál.

Dosud bylo běžné narušování vzdušného prostoru nad Egejským mořem a tamními ostrovy, podobně jako byl včera odpoledne zaznamenán let dvou jiných tureckých F-16 v 15:27 nad ostrůvky Kalogeri. Incident nad Evrosem byl ovšem historicky první takovým pokusem nad pevninským Řeckem, přičemž šlo o narušení nikoli demonstrativní, ale vysloveně nepřátelské s cílem způsobit Řekům ztráty a odradit je od efektivních opatření na ochranu vnější hranice EU.

Incident byl zachycen na video jedním z obyvatel regionu:

Ve středu se v ranních hodinách odehrála jiná dramatická situace, a to u ostrova Kos na východě Egejského moře, kde loď turecké pobřežní stráže napadla a nárazem ohrozila loď řeckých "kolegů". Řecko obvinilo Turecko z pokusu o úmyslný útok a předvolalo tureckého velvyslance v Athénách. Také tento incident byl zaznamenán na kameru:

Turecké provokace nejsou obecně ničím mimořádným. Již před rokem oznámil tehdejší řecký premiér, že turecká stíhačka obtěžovala v řeckém vzdušném prostoru vrtulník, na jehož palubě cestoval. Cílem cesty byla oslava osvobození ostrova Agathonisi od osmanské nadvlády v roce 1821.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Borrel si telefonoval s tureckým ministrem zahraničních věcí Çavuşoğluem v úterý. Podle tiskové zprávy se věnovali implementaci dohody z 18. března 2016. Bez podrobností o dosaženém pokroku zpráva uvádí, že se dohodli, že budou dále v těsném kontaktu a pokračovat v následujících dnech v diskusích. Jestli přišla řeč i na turecké provokace vůči Řecku, zpráva neříká.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.