Turecko předložilo oficiální žádost Spojeným státům o zatčení Gülena

Turecko předložilo oficiální žádost Spojeným státům o zatčení Gülena
Autor: redakční databáze|Popisek: turecká a americká vlajka
15 / 08 / 2016, 10:00

Turečtí zodpovědní činitelé připravili žádost, již předložili americké straně a kterou chtějí dosáhnout zatčení a poté i vydání tureckého klerika žijícího v exilu Fethullaha Gülena. V sobotu o tom Informovala státní turecká agentura Anadolu.

Gülen je stále na seznamu ,,nejhledanějších" osob pro turecké politické špičky. Prezident Recep Erdogan jej obviňuje ze zosnování nepovedného puče v červenci, kdy měl v exilu žijící klerik podle Turecka ,,rozdávat rozkazy" pučistům.

Fakt, že Gülen měl údajně udílet pokyny pučistům a byl hlavou spiknutí, je v žádosti uvedeno jako hlavní důvod vydání ,,odbojného klerika".

Žádost o Gülenovo zatčení byla předána tureckému ministerstvu spravedlnosti, jež konečnou oficiální verzi potom předloží americkým úřadům k posouzení.

USA stále trvají na tom, že aby se vůbec začaly zabývat žádostí o Gülenově vydání, musí Turecko předložit jasný důkaz o tom, že klerik za nezdařeným pučem skutečně stál. Ten to ostatně dál vehementně odmítá.

V pátek oznámila turecká ministerstva zahraničí a spravedlnosti, že vyšlou 22. srpna do USA čtyřčlennou delegaci, která během dvoudenního jednání má prodiskutovat možnosti Gülenova vydání americkou stranou. Turecký premiér Binali Yildirim pak oznámil, že 24. srpna přijede do Turecka americký viceprezident Joe Biden,  informovala agentura Anadolu.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace