Turecko předložilo oficiální žádost Spojeným státům o zatčení Gülena

Turecko předložilo oficiální žádost Spojeným státům o zatčení Gülena
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: turecká a americká vlajka
15 / 08 / 2016, 10:00

Turečtí zodpovědní činitelé připravili žádost, již předložili americké straně a kterou chtějí dosáhnout zatčení a poté i vydání tureckého klerika žijícího v exilu Fethullaha Gülena. V sobotu o tom Informovala státní turecká agentura Anadolu.

Gülen je stále na seznamu ,,nejhledanějších" osob pro turecké politické špičky. Prezident Recep Erdogan jej obviňuje ze zosnování nepovedného puče v červenci, kdy měl v exilu žijící klerik podle Turecka ,,rozdávat rozkazy" pučistům.

Fakt, že Gülen měl údajně udílet pokyny pučistům a byl hlavou spiknutí, je v žádosti uvedeno jako hlavní důvod vydání ,,odbojného klerika".

Žádost o Gülenovo zatčení byla předána tureckému ministerstvu spravedlnosti, jež konečnou oficiální verzi potom předloží americkým úřadům k posouzení.

USA stále trvají na tom, že aby se vůbec začaly zabývat žádostí o Gülenově vydání, musí Turecko předložit jasný důkaz o tom, že klerik za nezdařeným pučem skutečně stál. Ten to ostatně dál vehementně odmítá.

V pátek oznámila turecká ministerstva zahraničí a spravedlnosti, že vyšlou 22. srpna do USA čtyřčlennou delegaci, která během dvoudenního jednání má prodiskutovat možnosti Gülenova vydání americkou stranou. Turecký premiér Binali Yildirim pak oznámil, že 24. srpna přijede do Turecka americký viceprezident Joe Biden,  informovala agentura Anadolu.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku