Zabiják upírů Blade by z ní měl radost - taktická svítilna Fenix TK25 UV s UV diodami

Zabiják upírů Blade by z ní měl radost - taktická svítilna Fenix TK25 UV s UV diodami
Popisek: Fenix TK25UV
16 / 03 / 2019, 11:30

Nová ruční svítilna v nabídce Fenixu podává v bílém světle excelentní výkon 1000 lumenů při dosvitu 250 metrů a výdrži až 110 hodin. Navíc její UV diody umožňují rychlou kontrolu pravosti dokladů, bankovek či platebních karet.

Poskytnou také cenné služby při identifikaci některých minerálů a při kontrole čistoty nebo kvality materiálů. Se svou nárazuvzdornou a vodotěsnou konstrukcí TK25 UV obstojí i v náročných podmínkách. Pro taktické použití je vybavena duálním spínačem, s nímž je možné svítilnu rychleji a spolehlivěji ovládat v krizových situacích. S touto novinkou značky Fenix získávají „vševidoucí oko“ nejen policisté či kriminalisté, ale také například geologové a techničtí specialisté.

Bankovky pod UV světlem

Fenix TK25 UV se řadí po bok již dříve vyvinutým modelům, které disponují diodami infračervenými (TK25 IR) a také modrými a červenými (TK25 R&B). I tentokrát jsou zdrojem bílého světla dvě modernizované diody XP-G2 amerického výrobce Cree. Pracují v pěti výkonnostních režimech. Při úsporném světle 15 lumenů lze dosáhnout výdrže až 110 hodin. Světelný tok můžeme vystupňovat na 100, 300 i 1000 lumenů, nechybí zde ani stroboskop s proměnnou frekvencí. Dvojitý hliníkový reflektor vyšle světelný kužel až do vzdálenosti 225 metrů. Elektronika s digitální konstantní regulací výkonu udržuje stabilní intenzitu světla, a teprve když baterie není schopna dodat potřebný proud, automaticky přepíná na nižší stupeň.

Kromě dvojice bílých LED jsou ve svítilně k dispozici dvě ultrafialové diody s výkonem 3000 mW a se světlem o vlnové délce 365 nm. Jejich praktická užitečnost zdaleka nekončí jen ověřováním bezpečnostních UV prvků platidel či průkazů totožnosti. Kriminalisté mohou s touto svítilnou najít na místě činu stopy tělních tekutin. Ultrafialové světlo se také dá použít při práci s UV lepidly, protože vyvolává fotochemickou reakci potřebnou k jejich vytvrzení. Výkonnost a zároveň snadná přenosnost svítilny s UV diodou také pomáhá geologům i amatérům při sběru a vyhledávání mnoha druhů minerálů, které na ozáření ultrafialovými paprsky světelně reagují. Nový model poslouží i kontrolorům kvality. Režim UV světla dokáže zviditelnit skryté závady materiálu, ověří např. čistotu povrchu oceli před lakováním. Lze s ním kontrolovat kvalitu broušených drahokamů a polodrahokamů.

K napájení můžeme použít nabíjecí Li-ion akumulátor 18650, nebo dvě lithiové baterie typu CR123A. Vnitřní vybavení svítilny je chráněno v nárazuvzdorném těle s dvojvrstevnou konstrukcí, zhotoveném z leteckého tvrzeného hliníku. Odolný je i povrch upravený tvrdou anodizací, vzdoruje otěru a snadno se nepoškrábe. Spadne-li baterka do vody, svítí dál. Do hloubky 2 metrů jí mokrý živel neublíží, její vodotěsnost a prachotěsnost dosahuje standardu IP68.

Nový model byl vyvinut s ohledem na náročnou policejní práci v terénu. Zmíněný stroboskop může posloužit k dezorientaci a pacifikování nebezpečného jedince a je z tohoto hlediska často účinnější než jiné donucovací prostředky. Duální koncový spínač se dá ovládat i v rukavicích, umožňuje například přímou aktivaci stroboskopu nebo okamžité zapnutí světla namáčknutím. Operativní je i přepínání bílého a UV světla. Rukojeť díky tvaru a drsnému povrchu neprokluzuje v ruce. Pevný kovový klip slouží k upevnění na kapsu či na opasek a zabraňuje, aby se svítilna kutálela na rovném povrchu. Nechybí ani úderný ráfek na hlavě svítilny pro nouzové rozbíjení skla. Speciální UV výbavu tedy výrobce dokázal spojit s potřebnými kvalitami taktické svítilny.

Všechny klíčové parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.

Taktická svítilna Fenix TK25 UV je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Na stránkách e-shopu naleznete i podrobnější návod na ovládání. Doporučená maloobchodní cena je 2599 Kč s DPH.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.