Zablokování autobusu s uprchlíky vyvolalo v Německu protesty.

Zablokování autobusu s uprchlíky vyvolalo v Německu protesty.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
20 / 02 / 2016, 13:00

Stovka demonstrantů ve východním Německu zablokovala autobus s uprchlíky.

GOOGLE

Německé úřady odsoudily chování asi stovky odpůrců migrantů, kteří ve čtvrtek v noci zablokovali autobus plný uprchlíků ve východním Německu. Na dalším videu zase němečtí policisté odvlekli z autobusu vystrašené dítě. 

K incidentu došlo podle policejního mluvčího Rafaela Scholze v obci Clausnitz ve spolkové zemi Sasko, asi 30 kilometrů jižně od Drážďan. Autobus převážející uprchlíky do místního azylového zařízení zastavil dav křičících "xenofobů" a bránil migrantům vystoupit.  

Server Deutsche Welle uvádí, že nápis na autobusu (reise genuss = potěšení z jízdy) ostře kontrastuje s vyděšenými tvářemi cestujících uprchlíků. Na videu je vidět plačící ženy a děti, demonstranti německy skandovali "My jsme národ!" a "Jděte domů!". Autobus, ve kterém seděly ženy, děti i starší muži, se do ubytovacího centra nakonec dostal kolem desáté hodiny večerní. Skupina je prvními žadateli o azyl, kteří byli přiděleni do Clausnitz, obce s asi 800 obyvateli. 

 

Mluvčí Scholz uvedl, že policie vyšetřuje, zda nebyl spáchán trestný čin, přestože nedošlo k fyzickému napadení, jen ke slovním výhrůžkám. Prozatím nebyl nikdo zatčen.  

Saský ministr vnitra Markus Ulbig v pátek tvrdě odsoudil protestní akci a uvedl,  že je "hluboce raněn hanebným způsobem, jakým byli tito lidé napadeni." 

Při incidentu došlo i k další potyčce, která byla zveřejněná na Twitteru. Německý policista násilně vytáhl jednoho z mladíků v autobusu a odvedl ho do budovy. Ministr Ulbig prý zásah vyhodnotí, promluví se zúčastněnými stranami a pak teprve učiní patřičné závěry. Jeho vyjádření přinesl server Spiegel online. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.