Zbraňový boom u našich jižních sousedů. Rakušané se mohutně ozbrojují

Zbraňový boom u našich jižních sousedů. Rakušané se mohutně ozbrojují
Autor fotografie: archiv redakce
22 / 01 / 2018, 08:30

V Rakousku v poslední době rapidně stoupá počet prodaných dlouhých zbraní. Na vině je podle některých bezpečnostních expertů obava Rakušanů z násilností páchaných muslimskými přistěhovalci, často i nelegálními, z Afriky a Asie.

V Rakousku se v posledních týdnech zvýšil prodej zbraní do takové míry, že třeba brokovnice jsou na mnoha místech v současnosti zcela vyprodány. Roste ale i počet prodaných krátkých zbraní, zejména pistolí, které si oblíbily převážně ženy.

Třeba brokovnice jsou nyní u našich jižních sousedů nedostatkové zboží. Jak přitom konstatoval deník Tiroler Tageszeitung, „pumpy“ si ale nekupují ani tak tzv. „hobby Rambové“, jako spíše běžní slušní občané. Podle rakouského novináře Marco Wittinga se ukazuje, že řada lidí z Tyrolska a Rakouska si obstarává zbraně pro osobní ochranu.

psali jsme: ČR neohrožují radikální muslimové, ale extrémisté a populisté

Nejvíce se pak o koupi zbraně zajímají ženy. Podle bezpečnostních expertů stojí za zbraňovou hysterií obava z terorismu, která doprovází tsunami islámských přistěhovalců. „Migrace v lidské historii byla po staletí vždy spojena s mnoha obavami," tvrdí vídeňský sociolog Roland Girtler.

Situace v tomto směru ale není vůbec dobrá i na mnoha dalších místech Starého kontinentu. Ve Švédsku už vláda otevřeně přiznává bezpečnostní problémy a slabost policie zvládat raketový vzestup zločinnosti. A to včetně té násilné a mravnostní - zaviněné opět hromadnou přistěhovaleckou vlnou z Afriky a Asie, včetně nelegálních migrantů z té části světa, kde kvete radikální islamismus.

Také jižní sousedé Švédů Dánové mají čím dál větší obavy o svou vlastní bezpečnost ve své vlastní zemi. V rozhovoru pro dánský deník Jyllands Posten nedávno dánský premiér Lars Løkke Rasmussen přiznal, že v Dánsku jsou oblastí, jež mají natolik pod kontrolou muslimské zločinecké gangy, že už tam v podstatě ani neplatí místní dánské zákony. Ministerský předseda v rozhovoru pro novináře mimo jiné uvedl, že ztratil trpělivost s paralelními společnostmi v Dánsku, a proto vydal příslušné pokyny ministrům k přípravě likvidace tzv. „bílých míst“ na mapě Dánska, tedy na znovuzavedení zákonitosti a pořádku v muslimy kontrolovaných oblastí a získání funkčnosti tamních dánských úřadů. „Je tak potřeba učinit i vzhledem k množství lidí nedánského původu, kteří si přeji žít dánský životní styl,“ uvedl premiér Rasmussen.

psali jsme: Španělské úřady zabavily několik tisíc zbraní za 10 milionů Euro

Jeho vyjádření znamenají v situaci, kdy na tuto hrozivou skutečnost a bezpečnostní riziko doposud dlouhodobě upozorňovala hlavně alternativní média a lidé na sociálních sítách, skutečný precedent. Nejvyšší místa státu tak totiž vlastně poprvé přiznala to, co šlo dosud v případě potřeby vládou nebo aktivistickými oficiálními médii kdykoliv odmítnout jako projev xenofobie. „Je to zásadní přiznání status quo,“ tvrdí dánská socioložka Karen Vikyssenová, podle které nyní obhájci multikulturalismu a masové migrace zejména muslimů do Evropy budou moci jen těžko tvrdit, že některá média šíří paniku a dezinformace, když totéž už veřejně prohlásil i dánský premiér.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku