Sdružení zabývající se studiem politických represí v SSSR je vystaveno represím Putinova režimu. Policejní razie a absurdní soudní divadlo s historikem

Sdružení zabývající se studiem politických represí v SSSR je vystaveno represím Putinova režimu. Policejní razie a absurdní soudní divadlo s historikem
Autor fotografie: Alla Konstantinova, Mediazona|Popisek: Souzený historik Jurij Dmitrijev
15 / 03 / 2022, 14:00

Mezinárodní historicko-vzdělávací, dobročinná a lidskoprávní společnost Memorial (zkráceně Mezinárodní Memorial) je jedna z větví neziskové organizace založené na základech disidentského hnutí v roce 1987, tedy ještě před rozpadem SSSR. Zabývá se studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku a přispívá k morální a právní rehabilitaci osob podrobených politickým represím. Její česká pobočka vznikla v roce 2016. Svým zaměřením a snahou o kritický výklad moderních ruských dějin (například pohledem na rok 1968) na sebe dlouhodobě poutá pozornost Putinova režimu. Na konci prosince ruský Nejvyšší soud nařídil likvidaci sdružení. A 4. března, již během probíhající agrese Ruska proti Ukrajině, proběhla v kanceláři sdružení 14hodinová policejní razie. Dnes proběhne další stání v případu historika Jurije Dmitrijeva.

Memorial o razii informuje na svých českých stránkách memorial-czechia.cz:

Razie probíhala ve všech prostorách Memorialu, byly zabaveny skoro všechny počítače, hard drivy, servery a rovněž dokumenty. Ze zdi vyrvali dokonce trezor, který rozřezali. V kanceláři na Karetném Rjadu příslušníci, kteří prováděli prohlídku, na mnoha místech nakreslili písmeno Z.

V kancelářích se v té době nacházelo šest pracovníků Memorialu: výkonná ředitelka Jelena Žemkova, vedoucí archivu Aljona Kozlova a čtyři techničtí pracovníci (uklízečka, správce domu…). Jelena Žemková zasahující policisty požádala, aby k prohlídce mohla přizvat advokáta, to jí však nebylo umožněno. Stejně tak všem pracovníkům bylo znemožněno používat telefony a dát komukoliv vědět, co se v kanceláři děje.

Razie se účastnilo kolem 20-25 příslušníků různých bezpečnostních složek Ruské federace, mezi nimiž byli i IT odborníci, FSB, OMON a další. Prohlídka trvala bez přestávky až do 21:00, poté příslušníci vyhotovovali dokumenty a protokoly. Vše skončilo v 2:00 ráno.

(foto: Telegram)

12. března vydala výkonná rada Mezinárodního sdružení Memorial prohlášení, v němž ruskou agresi proti Ukrajině odsoudila: "Válka, kterou rozpoutal putinovský režim proti Ukrajině, je zločinem proti míru a lidskosti. Tato válka zůstane stránkou hanby v knize ruské historie. Jsme proti válce s Ukrajinou a požadujeme zastavení agrese." V kontextu probíhajících režimních represí proti jakékoli kritice režimu a jeho nespravedlivé války jde o mimořádně statečný projev odporu.

9. března se u Nejvyššího soudu Karelské republiky mělo konat další dějství soudního procesu ve sledovaném případu historika a vedoucího Karelského památníku Jurije Dmitrijeva. Zasedání se mělo zabývat odvoláním jeho advokátů, kteří se odvolávají proti neprávoplatnému odsouzení Dmitrijeva, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Stání bylo přeloženo na 15. březen.

Jak sdružení uvedlo na svém telegramovém účtu, případ Dmitrijev se projednává již více než pět let, což je bezprecedentní doba, která nesouvisí se složitostí případu, ale s jeho politickou motivací. Historik zkoumající stalinské represe byl na podzim 2020 odsouzen za jedno z obvinění na tři roky v kolonii s přísným režimem. Toto rozhodnutí Nejvyššího soudu Karélie již prošlo všemi stupni odvolacího řízení u ruských soudů a nemůže být změněno. Ale v prosinci 2021 Petrozavodský městský soud zvýšil Dmitrijevovi trest na 15 let.

Zdroj: Memorial Česká republika; Telegram

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.