Ukrajinská armáda na řadě míst přechází do protiútoku. Včerejší úspěšný útok na ruské lodě potvrzen

Ukrajinská armáda na řadě míst přechází do protiútoku. Včerejší úspěšný útok na ruské lodě potvrzen
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Úspěšný útok v Berďansku
25 / 03 / 2022, 09:30

Ukrajinské protiútoky a ústup ruských jednotek z přetížených zásobovacích linií umožnily Ukrajině znovu obsadit města a obranné pozice až 35 kilometrů východně od Kyjeva. Ukrajinské síly se pravděpodobně budou i nadále pokoušet zatlačit ruské síly zpět podél severozápadní osy od Kyjeva směrem k letišti Hostomel. Na jihu Ukrajiny se ruské síly stále pokoušejí obejít Mykolajiv a směřují na západ k Oděse, přičemž jejich postup zpomalují logistické problémy a ukrajinský odpor, uvádí britské ministerstvo obrany. Spolu s Pentagonem také potvrdilo výsledky včerejšího ukrajinského útoku v Berďansku.

Včera v ranních hodinách se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo zničit sklad pohonných hmot a munice v Rusy drženém Berďansku. Výsadková loď ruského námořnictva třídy Aligator (projekt 1171 - třída Tapir) pozorovaná v blízkosti požáru byla podle všeho poškozena. Přibližně v 7:45 ráno byla vypálena střela SRBM Tochka-U směrem k vyloďovacím lodím Saratov nebo Orsk, Car Kunikov a Novočerkask. Orsk po zásahu klesl v hloubce 5 metrů na dno, zatímco Kunikov a Novočerkask poškozený přístav opustily. Dnes výsledky útoku potvrdily zdroje Pentagonu a britského ministerstva obrany.

video: youtube

CNN se odkazuje na představitele Pentagonu, podle něhož byl ukrajinský útok na ruské lodě úspěšný. Není však jasné, jaký typ zbraně nebo zbraní byl při útoku použit. Podobně hodnotí výsledky útoku britské ministerstvo obrany, které uvedlo, že ukrajinské síly zaútočily na "cíle vysoké hodnoty" v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny, včetně vyloďovací lodi a muničních skladů v Berďansku.

BBC cituje Institut pro studium války (ISW, nezávislý americký think tank), který uvádí, že ruské síly nadále postupují v obklíčeném a dnes již z velké části zničeném městě Mariupol a 24. března vstoupily do centrální části města. Město je obleženo ruskými jednotkami od začátku března. Vzhledem k tomu, že se situace v Mariupolu zhoršuje, místní ukrajinské orgány město opustily, aby mohly lépe koordinovat operace v regionu. ISW rovněž uvedl, že ruské síly pokračovaly v ostřelování Charkova a zasáhly místo soustředění humanitární pomoci, přičemž zabily šest osob a 15 zranily. Ukrajinské síly zatlačily ruské jednotky do obrany severozápadně od hlavního města Kyjeva a zabránily jim obklíčit Černihivskou oblast.

Část ruských jednotek byla na severovýchodě Ukrajiny donucena ustoupit zpět na ruské území. Ukrajinský generální štáb vyčísluje aktuální celkové ztráty ruské invazní armády takto:

Celkové odhadované ztráty nepřítele v období 24.02 - 24.03.2022 v 6 hodin ráno:

 • letadla - 108;
 • vrtulníky - 124;
 • tanky - 530;
 • obrněná vozidla - 1597;
 • dělostřelecké systémy - 280;
 • systémy protivzdušné obrany - 47;
 • salvové raketomety - 82;
 • vozidla - 1033;
 • cisterny - 72;
 • bezpilotní prostředky operační a taktické úrovně - 50;
 • lodě/čluny - 4;
 • speciální vybavení - 16;
 • personál (předběžně) - cca 15 800 osob

Zdroj: BBC; CNN; Twitter; mil.gov.ua

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.