Američtí zabijáci končí – ponorky SSGN třídy Ohio odcházejí bez náhrady

Američtí zabijáci končí – ponorky SSGN třídy Ohio odcházejí bez náhrady
Autor fotografie: US Navy (CC BY 2.0)|Popisek: USS Ohio (SSGN 726)
21 / 04 / 2023, 11:00

Čtyři americké balistické ponorky SSBN třídy Ohio nesoucí jaderné rakety, byly v letech 2002-2008 přestavěny na nosiče střel Tomahawk v důsledku smlouvy o omezení jaderných zbraní Start II. Gigantické a po zuby ozbrojené stroje nesou 154 střel s plochou dráhou letu a jsou vybaveny 4 torpédomety ráže 533 mm. Nyní se plánuje jejich konec.

Nyní mají být všechny čtyři ponorky SSGN amerického námořnictva Ohio s jaderným pohonem vyřazeny z provozu do konce roku 2028, podle jeho nejnovějšího dlouhodobého plánu stavby lodí. USS Ohio, USS Michigan, USS Florida a USS Georgia dnes patří mezi nejvýkonnější ponorky amerického námořnictva.

V závislosti na tom, jakým způsobem přichází nové ponorky, mohou první zástupci nových tříd nebo podtříd dorazit nejdříve v roce 2044. Nový plán výstavby lodí formálně pojmenovaný Zpráva Kongresu o ročním dlouhodobém plánu výstavby námořních plavidel pro fiskální rok 2024, je z března 2023 a v pondělí byl předložen členům Kongresu.

Ve zprávě jsou rozvinuty 3 varianty budoucího vývoje amerického námořnictva a ve všech variantách se počítá s vyřazením 2 ponorek USS Ohio a Florida již za dva roky v roce 2026 a zbývající dva stroje USS Michigan a Georgia v roce 2028.

SSGN mohou fungovat jako mateřské lodě pro speciální síly a různé platformy bez posádky, které mohou být rozmístěny ve dvou hangárech na zadní palubě nebo v jakékoli z jejich velkých vertikálních odpalovacích sil, pokud jsou vhodně nakonfigurovány. Působí také jako podvodní velitelská, kontrolní a zpravodajská centra.

Unikátní ponorky byly využívány také jako zdvižený varovný prst vůči stávajícím nebo potencionálním protivníkům během geopolitických třenic.

Podle základního plánu by námořnictvo začalo stavět nové a podobně specializované ponorky, popisované jako ponorky s velkým užitečným zatížením, počínaje fiskálním rokem 2049. Do fiskálního roku 2053 by mělo být v provozu celkem sedm těchto ponorek.

Jednou z možností náhrady monstrózních ponorek Ohio bude využití útočných ponorek Virginia Block V, která se blíží konceptu SSGN díky schopnosti nést vysoký počet střel Tomahawk.

Zdroj: The Drive, War Zone

 

Tagy článku