Bulharský prezident vetoval dohodu o nákupu stíhaček F-16 s USA, jejich pořízení je nejisté

Bulharský prezident vetoval dohodu o nákupu stíhaček F-16 s USA, jejich pořízení je nejisté
25 / 07 / 2019, 14:00

Bulharský prezident Rumen Radev vetoval 23. července ratifikaci dohody o pořízení 8 stíhacích letounů F-16 Block 70 s firmou Lockheed. Nicméně parlament může prezidentovo veto přehlasovat.

Už to vypadalo jako hotová věc, nicméně bulharský prezident Rumen Radev vetoval dohodu o nákupu 8 stíhacích letounů F-16 Block 70. Radev nesouhlasí především s cenou, s níž nemá problém jen on. Radevovi vadí v této souvislosti také následné zvýšení deficitu kvůli ceně za stroje, nedostatečné vybavení letounů a zkrácená legislativní procedura. Poukázal rovněž na ne úplně jasný rozvrh dodávek amerických letounů. Radev dále považuje za ,,velmi znepokojující", že na dohodě, která byla ratifikována bulharským parlamentem, kdy pro ni hlasovalo 19. července 124 poslanců, tedy těsná většina, není národní shoda.

Podle Radeva by mělo Bulharsko oslovit napříště takovou firmu, která nabídne dodání letounů s plným a dalším přidruženým vybavením, a také zajistí výcvik personálu.

Před nějakým časem také prohlásil ministr obrany Krassimir Karakachanov, že kvůli ceně za letouny může Bulharsko vycouvat z jednání s USA, a o jejich pořízení není přesvědčeno i mnoho zákonodárců. Šanci tak mohou dostat i letouny Eurofighter Typhoon nebo JAS-39 Gripen, které byly ve hře i předtím.

Nyní se nákup stíhačů po prezidentově vetě znovu zkomplikoval, nicméně poslanci mohou prezidenta přehlasovat, pokud se najde nejméně 121 zákonodárců z 240.


Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku