Autor fotografie: Fakulta vojenských technologií Univerzity obrany|Popisek: Zlín Z-142 v CLV
Centrum leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích spadající pod státní podnik LOM Praha zajišťuje kompletní výcvik pilotů Armády České republiky. A mezi jeho úkoly, které dokáže plnit i ve stávající nesnadné epidemické situaci, patří také výcvik studentů Univerzity obrany v Brně, frekventantů Fakulty vojenských technologií. Studenti třetího ročníku specializace vojenský pilot, z hygienických důvodů rozdělení do menších skupin, zahajují v březnu lety na letounu Zlín Z-142, nebo na vrtulníku Enstrom 480.
Jde o prvotní letecký výcvik, během kterého se budoucí armádní piloti naučí ovládat letouny, aniž by dosud museli mít pilotní zkušenosti. Samostatné lety bez instruktora je pak čekají v průběhu měsíce dubna. Kurz byl zahájen v CLV Pardubice již v únoru teoretickou přípravou, která navázala na předchozí studium a osvojení si znalostí v oblasti aerodynamiky, navigace a frazeologie v předmětu Základní pilotní příprava.
"Podle vojenských leteckých předpisů musí každý pilot-žák absolvovat nejdříve teoretické typové přeškolení, tzv. materiální část. V jeho rámci se budoucí piloti seznámili se svým letadlem, na kterém budou létat, takřka do posledního šroubku. Se svými instruktory létání poté prošli jednotlivé účelové přípravy, kde se učili nazpaměť konkrétní nouzové postupy, zásady techniky pilotáže, významné orientační body v okolí letiště pro snazší orientaci za letu až po radiotelefonní postupy a korespondenci používanou na letišti LKPD. Na závěr přeškolení museli své znalosti prokázat během testu, jehož absolvování s minimálně 75% úspěšností je nutnou podmínkou před zahájením letového výcviku," přibližuje principy této fáze výcviku za LOM Praha Pavel Lang.
Kromě budoucích pilotů připravuje tým instruktorů CLV v Pardubicích pro budoucí službu také techniky pozemního personálu. Využívá k tomu kromě zmíněných Zlínů Z-142, transportního L-410 a vrtulníků Enstrom 480 také sedm proudových L-39C Albatros, jejichž flotila oslavila začátkem února 20000. letovou hodinu. Tu absolvoval se strojem č. 0445 student poručík Ladislav Valoušek z 213. výcvikové letky podřízené 21. základně taktického letectva. Kromě letců vzdušných sil AČR je CLV využívá i k přípravě studentů Univerzity obrany, a také studentů ze zahraničí. Vrtulníky Enstrom 480B-G nahradily staré stroje Mil Mi-2 u CLV před necelými třemi roky. Za tu dobu již ovšem čtveřice amerických vrtulníků stihla při výcviku budoucích pilotů nalétat 3000 hodin.
video: youtube
CLV disponuje několika simulátory pro nácvik kabinových postupů pro letouny a vrtulníky typů L-39, Mi-2 a Mi-17/171. Ve spolupráci s dceřinou společností VR Group a.s. zajišťuje od roku 2011 v Taktickém simulačním centru také taktický simulační výcvik, který se zlomkem nákladů umožňuje uvést piloty taktického letectva do situací, s nimiž se mohou či mají setkávat v ostré službě.
Pro studenty Univerzity obrany je schopnost CLV dostát přísným hygienickým pravidlům a přesto praktický výcvik realizovat mimořádně důležitou. Přes obrovský technologický posun v oblasti simulací nelze vlastní letecký výcvik pominout, redukovat ani ničím nahradit.
Zdroj: LOM Praha, info.unob.cz, czechairforce.com