Izrael a Řecko podepsaly největší vojenskou dohodu, má hodnotu 1,7 miliardy dolarů

Izrael a Řecko podepsaly největší vojenskou dohodu, má hodnotu 1,7 miliardy dolarů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: M-346
09 / 01 / 2021, 13:00

V úterý potvrdilo izraelské ministerstvo obrany, že Izrael a Řecko podepsaly největší vojenskou spolupráci v celkové hodnotě 1,68 miliardy dolarů. Řecku pomůže zvýšit zejména jeho letecké kapacity v ovzduší vleklých sporů s Tureckem.

Řecko s Izraelem uzavřely mezi sebou dosud největší obrannou dohodu, která má hodnotu 1,68 miliardy dolarů. Je to vlastně vyvrcholení čím dál bližší spolupráce mezi oběma státy, kdy byla například minulý rok signována dohoda o pronájmu 3 bezpilotních izraelských prostředků IAI Heron. Ty mají primárně sloužit k ochraně řeckých hranic.

Izraelský ministr obrany Binjamin Ganc prohlásil, že dvoustranná dohoda reflektuje vynikající vztahy mezi Řeckem a Izraelem. ,,Dlouhodobé partnerství poslouží zájmům obou zemí, vytvoří stovky pracovních příležitostí v Řecku i Izraeli a podpoří stabilitu oblasti Středomoří," řekl Ganc. Ministr obrany současně věří, že vojenská spolupráce mezi oběma státy se bude i nadále prohlubovat. 

Pro Řecko má pak určitě spolupráce s Izraelem smysl, protože tenze s Tureckem neutichají, ba naopak. V rámci dohody řecké vzdušné síly dostanou od Izraele 10 cvičně-bojových letounů M-346 a izraelská společnost Elbit zřídí v Řecku moderní letecké a výcvikové zařízení.

Izrael poskytne rovněž Řecku letecké simulátory, výcvikovou a logistickou podporu jako součást dohody, která je plánována na 20 let, dále dojde k modernizaci téměř padesátky řeckých letounů T-6 Texan. Do budoucna by se měla zintenzivnit také spolupráce leteckých akademií v Řecku a Izraeli.

Rostoucí napětí mezi Athénami a Ankarou v teritoriálním sporu ve východním Středomoří, který se vede především o bohatá naleziště ropy a zemního plynu pod mořskou hladinou, přimělo Řecko ,,jednat" a přistoupit k celkově masivnějším obranným investicím. Součástí zvýšených vojenských výdajů je tak nákup 18 letounů Dassault Rafale, zájem o koupi až 24 nových či použitých stíhačů F-35, 4 francouzských fregat a dalšího vojenského materiálu. Řecko má také v plánu nakoupit nové protitankové zbraně, torpéda, naváděné rakety a do armády chce přijmout během 5 příštích let 15 000 nových rekrutů.

Výše zmíněné nákupy reflektují snahy řecké vlády o navýšení vojenských výdajů. Ty se mají v roce 2021 zvýšit o 57% ve srovnání s rokem 2019, jak o to usiluje vláda Kyriakose Mitsotakise.  Zmíněná dlouholetá dohoda s Izraelem pak má výrazným způsobem přispět ke zvýšení řeckých vojenských kapacit nejen pro případný ozbrojený konflikt s nevypočitatelným Tureckem.

 

Zdroj: Defense News. The Times of Israel

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace