Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: vizualizace bombardéru JH-XX
Čínský magazín Aviation Knowledge ukazuje na své květnové obálce vizualizaci jedné z variant chystaného bombardéru označovaného jako JH-XX. Oproti již dříve známé koncepci letounu podobnému americkému B-2A Spirit nebo B-21 Raider jde o nové a poměrně nečekané pojetí.
Samotná podoba letounu není úplným překvapením, protože na některých diskuzních fórech už delší roky kolovaly nekvalitní snímky podobného modelu. Nicméně vizualizace bombardéru JH-XX na titulní straně magazínu Aviation Knowledge s vazbami na leteckou univerzitu v Pekingu, čínskou vládu i samotné letectvo ukazuje, že na celé věci něco bude. Nový strategický bombardér má Číně umožnit v případě konfliktu zasáhnout vzdálenější cíle od pobřeží a hrát významnou ve zbrojení směrem k zájmům v Pacifiku.
psali jsme: V Rusku postavili po téměř 15 letech nový strategický bombardér Tu-160M2
Čínské letectvo chce novým typem také nahradit doposud ve své výzbroji jediný skutečný bombardér Xian H-6. Ten byl vyvinut původně ze sovětského bombardéru Tu-16 a svůj první let uskutečnil pouhých sedm let po něm v roce 1959 a jedná se tedy o velmi zastaralý letoun. Číňané jej nicméně postupně upravovali, aby mohl nést i novější typy střel určené především proti lodím.
Za zmínku stojí především nejnovější razantně modernizovaná varianta H-6K s upravenou konstrukcí, motory i dalším vybavením. Přesto oproti uvažovaným nástupcům neumožňuje dosahovat ani nadzvukové rychlosti ani nikterak nevyužívá stealth technologie snižující jeho radarovou viditelnost. I tak ovšem může nést, jak přesnou munici tak dokonce i balistické střely pro tzv. vzdušné starty. Ještě před třemi lety však měla mít Čína ve výzbroji jen něco kolem patnácti těchto letounů.
K bombardovacím a obecně útočným misím může čínské letectvo využívat celou řadu víceúčelových letounů, které ovšem mají omezenou nosnost munice i dolet. Pro úderné mise na větší vzdálenosti a většího rozsahu proto nejsou vhodné snad s výjimkou Chengdu J-20 s nímž se má počítat i jako s úderným letounem navzdory tomu, že má oproti klasickým bombardérům právě nižší kapacitu a dolet. Čínské letectvo proto očekává zavedení nového moderního bombardéru, přičemž spolu dvě základní koncepce: dříve známý návrh letounu Xian H-20 a nově na obálce magazínu prezentovaný letoun kladoucí důraz spíše na vyšší rychlost.
psali jsme: Čína vyvíjí nový strategický bombardér
O letounu Xian H-20 přinášejí média zprávy od roku 2015. Podle všeho má jít o doslova strategický projekt podzvukového stealth bombardéru, který je svým vzhledem nejčastěji přirovnáván k americkému bombardéru B-2A Spirit. Podle doposud dostupných informací má případně nosit alespoň 10 000 kg munice a bez tankování za letu dosáhnout Mariánských ostrovů v západní části Tichého oceánu, což ale ve srovnání s doletem bombardérů jiných zemí nic převratného.
Naopak vizualizace bombardéru JH-XX titulní stránce magazínu Aviation Knowledge ukazuje zcela rozdílný letoun, což může vypovídat o soupeření dvou koncepcí. Na rozdíl od H-20 totiž JH-XX na první pohled působí jako nadzvukový bombardér s využitím stealth prvků. Jeho zvláštností, která na první pohled zaujme je umístění dvojice motorů na trupu tak, že z mnoha úhlů jsou kryty konstrukcí letounu pod sebou a vedle sebe. Křídla jsou navržená zřejmě bez interních nádrží a výzbroje, která by byla umístěná v trupových šachtách. Bližší informace o rozměrech, či parametrech letounu bohužel neznáme ani v jaké fázi úvah, či vývoje se nachází.
Na to, jak vážně je koncept JH-XX myšlený a jakou cestou Čína půjde, si ještě budeme muset počkat. Vyloučit nakonec nelze ani zavedení více typů bombardérů. Více informací bychom se snad mohli dozvědět v dalších měsících.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Autor: Michal Polák