Autor fotografie: Israel Defense Forces, CC BY 2.0|Popisek: Iron Dome
Rafael Advanced Defense Systems je ve světě zbrojařů velmi známým pojmem, hlavně v oblasti protivzdušné obrany. Právě tato společnost nechyběla na probíhajícím obranném veletrhu zbrojní a bezpečnostní techniky MSPO 2022. Co Rafael ukázal zástupcům laické a odborné veřejnosti?
Izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems zamířila na polský veletrh MSPO 2022 a ukázala zde návštěvníkům své produkty. Jméno této známé zbrojovky jsme měli možnost zaznamenat na loňských Dnech NATO, kdy společnost Retia patřící do průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) dokončily jednání o smlouvě, která se týká spolupráce na projektu protiletadlového raketového systému SPYDER. Tyto systémy pořizované mezivládní česko-izraelskou dohodou, armáda dostane do roku 2026 a bude se jednat o 4 baterie, které nahradí letitý protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB.
Izraelská zbrojovka, jejíž produkty se vyznačují vysokou technologickou úrovní a přidanou hodnotou, přivezlana MSPO 2022 například Iron Dome. Osvědčený systém je ve službě od roku 2011. Dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od zhruba 4 do 70 km (podle některých zdrojů efektivně od 7 km). Pro dělostřelecké granáty a rakety odpálené z menší vzdálenosti už Izrael vyvinul systém Iron Beam, který využívá laserového paprsku. Se systémy využívajících laserového paprsku počítají jak známo i Američané. Těm byla v roce 2021 dodána druhá baterie tohoto mobilního protivzdušného systému.
Pozornost návštěvníků vzbudil také Drone Dome, což je účinný protidronový systém, který má likvidovat nepřátelská UAV vysokoenergetickým laserem. Systém, který byl testován v roce 2020, je schopen operovat za všech podmínek, a je určen k ničení především menších dronů a vzdušných prostředků.
Rafael na polském veletrhu prezentoval známou rodinu protitankových řízených střel, na MSPO 2022 nechyběl ani Spike NLOS, tedy verze s ultradlouhým dosahem (maximální dosah je 25 kilometrů) pro nepřímou střelbu. Raketa má být umístěna mimo jiné na vrtulníky.
Dalším vystavovaným produktem na MSPO 2022 byl systém aktivní ochrany Trophy. Systém je účinným a moderním prostředkem ochrany bojových vozidel a především života a zdraví jejich osádek. Plně automatizovaný systém chrání vozidlo v okruhu 360° hlavně proti protitankovým řízeným střelám či proti reaktivním granátometům. Izraelský ministr obrany Binjamin Ganc prohlásil, že systém aktivní ochrany Trophy je ,,průlomovým produktem izraelského obranného průmyslu".
Tento systém má tvořit integrální součást německých tanků Leopard 2. Podle dohody má být vybaveno systémem v prvotní fázi Trophy 17 tanků Leopard 2 do roku 2025 a počítá se s tím, že Německo pořídí v budoucnu další systémy, aby jím byla vybavena většina flotily tanků Leopard 2. Britský tank Challenger 3, což je upgrade z Challengeru 2, má být rovněž vybaven izraelským systémem.
Davidův prak (David's Sling), další systém, který na MSPO 2022 Rafael prezentoval, je součástí střední vrstvy izraelské protivzdušné obrany. Davidův prak je výsledkem spolupráce zbrojovky Rafael a americké společnosti Raytheon. Systém je určen k likvidaci raket středního doletu a řízených střel. Raketa Stunner (nebo také SkyCeptor) dokáže údajně zasáhnout cíle i na vzdálenost 300 km.
Rafael představil na veletrhu i jiné zajímavé produkty, nicméně ty, jež vystavilzvídavému návštěvnickému oku v polských Kielcích, se jistě mezi světovou konkurencí neztratí.
Zdroj: Defence24