Norsko nenechává nic náhodě. Pořizuje si do výzbroje dalších 54 tanků Leopard

Norsko nenechává nic náhodě. Pořizuje si do výzbroje dalších 54 tanků Leopard
Autor fotografie: Norwegian Army, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Norské tanky Leopard 2
09 / 02 / 2023, 10:00

Ve světle válečného konfliktu na Ukrajině Norsko kupuje dalších 54 tanků Leopard od německého výrobce Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Po dlouhém zvažování se Norsko rozhodlo pořídit si do výzbroje 54 tanků Leopard 2, uvedl server The Barents Observer. Kontrakt umožňuje rovněž dodávku dalších 18 Leopardů. První vozidla z této várky by měla být dodána v roce 2026.

Rozhodnutí předcházela hlubší debata, jestli má severská země nová vozidla vůbec kupovat. Ve hře bylo kromě tanků Leopard i jihokorejské řešení v podobě K2 Black Panther. Norsko má k dispozici 36 tanků Leopard, všechny byly vyrobeny v letech 1983-1985.

Podle norského premiéra Jonase Gahra Støra nákup tanků posílí norsko-německé vazby a také s ostatními severskými zeměmi. ,,Nová železná opona dopadla na Evropu," prohlásil norský premiér v reakci na stále probíhající rusko-ukrajinskou válku, která začala před rokem. Støre uvedl, že role Německa v bezpečnostních a obranných otázkách nabývá v těchto podmínkách na významu.

V současné době několik zemí oznámilo, že chce své starší Leopardy poslat na Ukrajinu. Norsko zvažuje, že se navíc  připojí k ,,tankové koalici", jak vyznívá z prohlášení norského ministra obrany Bjørna Arilda Grama. Kromě Norska už dříve oznámilo i Německo, že poskytne ukrajinským obráncům své Leopardy, Portugalsko je rovněž připraveno tanky dodat na ukrajinské válčiště.  

Zdroj: The Barents Observer

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.