Norský ozbrojený ledoborec Svalbard

Norský ozbrojený ledoborec Svalbard
Autor fotografie: Harvey Barrison|Popisek: Norský ledoborec NoCGV Svalbard (W303)
14 / 09 / 2017, 15:00

Největší norská válečná loď je ozbrojený ledoborec o výtlaku 6 375 tun.

Ledoborec Norské pobřežní stráže NoCGV Svalbard (W303) byl zkonstruován v loděnicích Langsten AS a na vodu byl spuštěn 17. února 2001. Křest lodi proběhl 15. prosince v Tomrefjord, a jejím kmotrou se stala ministryně obrany Kristin Krohn Devold. Pobřežní stráž loď používá od 18. ledna 2002, a jejím domovským přístavem je Sortland. Primární operační oblast je v arktických vodách severně od Norska, v Barentsově moři a kolem ostrovů Špicberk.

Svalbard je největší loď v norských ozbrojených sil, a je určena k podpoře 3 hlídkových lodí Norské pobřežní stráže, třídy Nordkapp. Loď je schopná prorážet led jak při jízdě vpřed, tak vzad a nouzového vlečení až do 100 000 tun. Norské pobřeží je obvykle bez ledu, a Svalbard je tedy jedinou norskou lodí s funkcí ledoborce.

I smell Ice

Pro svou obranu je loď vybavena dělem Bofors ráže 57 mm a kulometem ráže 12,7 mm. Dělo Bofors je schopné bránit loď před proti-lodními střelami, malými čluny nebo letadly. Dostřel je 8 500 metrů. Na palubě je kapacita pro dva vrtulníky NH90.

Frozen

Pohon zajišťují 4 dieselové motory Rolls-Royce Bergen BRG-8 a dvě elektrické pohonné jednotky. Maximální rychlost lodi je 18 uzlů.

Zdroj: Home Land Security

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.