Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Samohybná houfnice 2S19 Msta
Nedávno se hovořilo o přípravě čtyřech útočných směrů na Ukrajinu – z Východu tedy na Donbas, ze severovýchodu na Kyjev, ze severu z Běloruska a ze západu, tedy z Moldavska a Podněstří. Pro takovéto vojenské úsilí však musí být dostatek techniky, zbraní, munice, polních nemocnic, paliva, logistiky atd. Jenže konflikt se nevyvíjí pro Putina dle jeho představ a dlouhé boje na Donbasu vyčerpávají obě strany, jak ztrátami, tak spotřebou munice i techniky, tedy zbraňových systémů různého věku.
V současnosti publikované informace o nařízení šetřit municí mohou mít dva hlavní důvody. Když jsou nasazovány enormně drahé a v malém počtu vyrobené střely Kinžal, lze pochybovat o nedostatku munice jako takové. Navíc Rusko má větší skladové kapacity, výrobní kapacity a jednotnou ráži munici z dob SSSR, kdežto Ukrajina vyčerpává vlastní zásoby i dodávky ze zahraničí, a navíc u moderních systémů se jedná o jinou ráži, kdy i zásoby a dodávky jsou omezené. Nedostatek munice v sektorech bojů může být způsoben problémy s logistikou a táním, kdy povrch, komunikace nebo zákopy a okopy se mění v bahenní past.
I výroky o snaze pozabíjet Wagnerovce u Bachmutu a zlikvidovat Prigožina mohou být spíše součástí mocenských a vlivových bojů než skutečným rozhodnutím zbavit se bojové součásti, jež v bojích ve městech nebo při průlomu obrany má větší úspěchy než ruská armáda.
Nedostatek munice je směrován více k dělostřelectvu a tankové munici, ale vzhledem k intenzitě bojů mohou kolísat dodávky munice i do ručních zbraní. Rusko by mělo mít v Podněstří po SSSR velké sklady munice z dob SSSR, lze předpokládat, že i na Sibiři nebo dálném východě se najde vše, co je zapotřebí. Problém je doba na přepravu a distribuce dle potřeb. V konečné fázi se stále mluví o možnosti intenzivnější spolupráce s Čínou, jež má munici identické ráže a rozměrů jako Rusko. Dodávky zbraňových systémů zřejmě nedostanou souhlas nejvyššího čínského vedení, tedy svým způsobem přímé zapojení do války, ale munice by mohla mít jiná přístup.
V danou dobu lze skutečně obtížně určit, jak na tom Rusko s municí a zbraněmi je. Již několikrát se v médiích objevovaly informace, že Rusko nemá to nebo ono a pak následoval rozsáhlý úder přesně tím, co by nemělo mít.
Za dané situace je možné, že dojde na určitou dobu k „zamrzlému konfliktu“, obzvláště pokud Ukrajina tvrdí, že získá Krym i za cenu další války. Nebo se může jednat pouze o dezinformační kampaň a psychologickou operaci, jež umožní Rusku přeskupení a doplnění sil, oslabení ostražitosti Ukrajiny a zahájení velké kampaně z více směrů. Putin chce vše a zamrzlý konflikt pro něj není přijatelným řešením. Jen je otázkou, kdo všechno a jakou formou bude do tohoto dále zavlečen a kam se budou šplhat lidské a materiální ztráty.
Zdroj: kyivpost.com, wsj.com, jpost.com