Týden v zaměřovači SM: neúspěšný generál Putin a moderní tanky pro Armádu České republiky

Týden v zaměřovači SM: neúspěšný generál Putin a moderní tanky pro Armádu České republiky
Autor fotografie: Jorchr; CC BY-SA 3.0|Popisek: Stridsvagn 122, švédský Leopard 2
22 / 05 / 2022, 17:00

I v uplynulém týdnu jsme museli sledovat vývoj nesmyslné a nesmyslně vedené ruské války na Ukrajině. Ze tří dnů, které si patrně plánovači v Moskvě původně malovali, jsou bezmála tři měsíce. Objevila se zpráva, že Putin osobně zasahuje do řízení operací i na taktické úrovni, což velmi připomíná příběh jiného diktátora. Odkud přitom pramení pocit bývalého agenta KGB, že je také kompetentním generálem, je záhadou. V českém prostředí pak byla jednoznačně zprávou číslo jedna informace ministryně obrany Jany Černochové o úspěšném jednání s Německem. Armáda České republiky se dočká modernizace výzbroje svého tankového praporu. Řešením bude 15 tanků Leopard 2A4 a následně až 50 tanků v nejmodernější verzi Leopard 2A7+.

Deník The Guardian přinesl koncem minulého týdne zajímavou informaci - podle nejmenovaných západních zdrojů, na něž se odvolává, se ruský prezident Vladimir Putin osobně a se zvýšeným zájmem angažuje v řízení operací na Ukrajině. Soudě podle posledního vývoje se mu to však příliš nedaří:

"Myslíme si, že Putin a Gerasimov se angažují v provádění takových taktických rozhodnutí na úrovni, na níž by to standardně měli dělat plukovník nebo velitel brigády," cituje The Guardian své zdroje. Válečné zločiny, ničení, vraždy, znásilňování, plenění, nezhojitelný šrám na potěmkinovské prestiži ruských ozbrojených sil. Nenapravitelně poškozené vztahy se sousedy a celým civilizovaným světem. Tím vším Putin platí za nepatrné územní zisky, na území, které převeliké Rusko k ničemu nepotřebuje, a které se bude z jeho "speciální vojenské operace" vzpamatovávat dlouhá léta. A o které, doufejme, nakonec díky vojenské, finanční i politické podpoře Západu nakonec Rusko stejně přijde také.

Než aby si spočítal jedna plus jedna, pokračuje Putin ve své "válečné hře". Projevilo se to mj. tím, že na izraelské letouny útočící na pozice teroristů v Sýrii poprvé od ruského angažmá v této zemi vystřelily ruské protivzdušné systémy S-300:

Jde o mimochodem o systém, který nasazuje také Ukrajina, a který ukrajinské armádě poskytlo ze svého stavu také Slovensko. Je přitom krajně nepravděpodobné, že by tyto ruské provokace mohly mít jiný důsledek, než prudké ochlazení beztak chladných izraelsko-ruských vztahů, a tím větší zapojení Izraele do podpory Ukrajiny. Jisté je, že ruská PVO v Sýrii nic zásadního nezmění. Izraelské letectvo ji schopnostmi a technologiemi dalece převyšuje a bude určitě schopné její baterie potlačit. Ztráty na izraelské straně nelze vyloučit, ale v celkovém součtu se tím jen dále posílí vnímání Ruska jako země, která se rozhodla stát na špatné straně.

Válka na Ukrajině je jevem, na který si možná veřejnost již postupně zvykla a prvotní šok pominul. Proruští myslitelé z týdne na týden obrátili, dostali nové notičky, a z výsměšného "Rusko na Ukrajinu nikdy nezaútočí, Rusko na svém území může cvičit, kde chce" se přehodili do módu: "Rusko osvobozuje Ukrajinu od nacistů." Je-li přitom na ruské agresi něco pozitivního, je to především ukázka, že rizika a hrozby nejsou virtuální, a že budovat vlastní efektivní obranu musíme důsledně, včas a že na ozbrojených silách nelze šetřit. Kromě vůle Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance je také zřejmá vyšší míra podpory veřejnosti pro modernizační projekty západních armád a mezi nimi Armády České republiky.

Ve středu 18. května informovala ministryně obrany Jana Černochová, po svém návratu z Bruselu, kde se účastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU, Vládu České republiky, že se s německou ministryní obrany Christine Lambertovou dohodla na daru 15 tanků Leopard 2 A4. Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2 A7+.

Po týdnu spekulací je tedy jasno ve věci počtu nových tanků, jejich typů, a v obecné míře o časovém horizontu jejich pořízení. Jde o urychlení projektu, který by bez ruské agrese zřejmě přišel na řadu až kolem roku 2030. A to je velmi dobrá zpráva, Leopardy 2 jsou, jak na SM často píšeme, nejlepším řešením. Jak po stránce takticko-technické, tak z hlediska návazných souvislostí logistiky provozu, údržby a modernizačního potenciálu. Disponují jimi kromě Slovenska všechny okolní spojenecké země. Tanky jsou stále ve výrobě. A kromě všeho projekt slibuje významný potenciál rozvoje českému obrannému průmyslu. Jen je třeba neztratit ze zřetele, že jde stále o obchod, a že je třeba vyjednat výhodné podmínky:

Tagy článku