V době zvýšeného napětí uspořádá Rusko s Běloruskem vojenské cvičení. Chceme chránit své zájmy, říkají obě země

V době zvýšeného napětí uspořádá Rusko s Běloruskem vojenské cvičení. Chceme chránit své zájmy, říkají obě země
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
19 / 01 / 2022, 17:30

V ovzduší panujícího rusko-ukrajinského napětí se bude konat v únoru společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska.

V době nepolevujícího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou bylo oznámeno, že se v únoru bude konat společné rusko-běloruské vojenské cvičení. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že cílem cvičení je vytvořit plán pro případ vojenského střetu s pobaltskými státy, respektive Polskem a Ukrajinou. Obě země, Rusko a Bělorusko, chtějí podle svých slov pořádáním vojenského cvičení hájit svou územní suverenitu a chránit své zájmy.

Rusko zatím začalo přesouvat lidské a materiální síly směrem Bělorusko. Do země vedené autoritářským prezidentem Lukašenkem tak míří například protiletadlové systémy S-400, Pancir, dále 12 stíhačů Su-35 a jiná vojenská technika.

Společné vojenské cvičení mezi Ruskem a Běloruskem bude rozděleno na dvě části. Ve druhé části se bude soustředit na ,,praktické ukázky", kdy budou například cvičně zlikvidovány ilegální ozbrojené skupiny a pokus o sabotáž.

Vše se děje ve zhoršující se mezinárodní situaci, kdy není zatím jasné, jestli Rusko nepřikročí k ozbrojené konfrontaci s Ukrajinou. Na hranicích soustřeďuje Moskva velké množství vojáků - asi 100 000 - a také techniky. Mezitím Západ odmítl ruské požadavky na bezpečnostní garance.

K určitému posunu může dojít po plánovaném jednání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a jeho ruského protějšku Sergeje Lavrova, kteří budou v pátek v Ženevě hledat společné východisko z krize, která nadále panuje kolem Ukrajiny.

Zdroj: NBC News

Tagy článku