V době zvýšeného napětí uspořádá Rusko s Běloruskem vojenské cvičení. Chceme chránit své zájmy, říkají obě země

V době zvýšeného napětí uspořádá Rusko s Běloruskem vojenské cvičení. Chceme chránit své zájmy, říkají obě země
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
19 / 01 / 2022, 17:30

V ovzduší panujícího rusko-ukrajinského napětí se bude konat v únoru společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska.

V době nepolevujícího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou bylo oznámeno, že se v únoru bude konat společné rusko-běloruské vojenské cvičení. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že cílem cvičení je vytvořit plán pro případ vojenského střetu s pobaltskými státy, respektive Polskem a Ukrajinou. Obě země, Rusko a Bělorusko, chtějí podle svých slov pořádáním vojenského cvičení hájit svou územní suverenitu a chránit své zájmy.

Rusko zatím začalo přesouvat lidské a materiální síly směrem Bělorusko. Do země vedené autoritářským prezidentem Lukašenkem tak míří například protiletadlové systémy S-400, Pancir, dále 12 stíhačů Su-35 a jiná vojenská technika.

Společné vojenské cvičení mezi Ruskem a Běloruskem bude rozděleno na dvě části. Ve druhé části se bude soustředit na ,,praktické ukázky", kdy budou například cvičně zlikvidovány ilegální ozbrojené skupiny a pokus o sabotáž.

Vše se děje ve zhoršující se mezinárodní situaci, kdy není zatím jasné, jestli Rusko nepřikročí k ozbrojené konfrontaci s Ukrajinou. Na hranicích soustřeďuje Moskva velké množství vojáků - asi 100 000 - a také techniky. Mezitím Západ odmítl ruské požadavky na bezpečnostní garance.

K určitému posunu může dojít po plánovaném jednání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a jeho ruského protějšku Sergeje Lavrova, kteří budou v pátek v Ženevě hledat společné východisko z krize, která nadále panuje kolem Ukrajiny.

Zdroj: NBC News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace