VIDEO: Past na ruského špiona sklapla. Agent se snažil pořídit tajnou dokumentaci k nejmodernějšímu ukrajinskému tanku. Byl zatčen při činu

VIDEO: Past na ruského špiona sklapla. Agent se snažil pořídit tajnou dokumentaci k nejmodernějšímu ukrajinskému tanku. Byl zatčen při činu
Autor: Copyleft, CC BY-SA 3.0|Popisek: T-84BM Oplot
23 / 02 / 2021, 14:00

Ruský špion se měl podle serveru Defence Blog snažit snažit dostat k tajné dokumentaci k ukrajinskému T-84BM Oplot. Byl zatčen ukrajinskou tajnou službou SBU ve chvíli, když mu byl předáván celý soubor utajovaných dokumentů.

Ukrajinská tajná služba SBU zajistila v Charkově údajného ruského špiona, který měl jednat pod ,,hlavičkou" ruské rozvědky GRU. Špion se podle serveru Defence Blog snažil o pořízení ucelené tajné dokumentace k ukrajinskému tanku T-84BM Oplot a následně ji předat svým nadřízeným v GRU.

                                  

                                                                            Video: YouTube

Špion se pokoušel získat přístup k tajným informacím, a proto se snažil k tomuto účelu zlákat nejmenovaného zaměstnance Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova, která stojí za vývojem ukrajinského tanku. Ruský agent pak skutečně od tohoto zaměstnance dostal vzorek technického materiálu týkající se zmíněného ukrajinského tanku a předal jeho fotokopie svým nadřízeným v GRU.

V momentě, kdy měl dostat celé soubory tajných dokumentů k tanku, zakročila ukrajinská tajná služba SBU, která jeho jednání sledovala  a mohla nyní přikročit k akci. Ruský agent byl zatčen a zároveň nyní pokračují další návazné akce a vyšetřování. Ruskému špionovi bylo sděleno, že je podezřelý ze spáchání činu velezrady podle ukrajinského trestního zákoníku.

T-84BM Oplot je posledním vývojovým stadiem tanku T-84 Oplot-M a představuje nejmodernější ukrajinský tank. O tank T-84 Oplot-M projevilo před časem i Thajsko, které učinilo v roce 2011 objednávku na 49 tanků. Nejnovější verze tanku T-84BM Oplot pak byla přijata do výzbroje v roce 2009.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace