VIDEO: Past na ruského špiona sklapla. Agent se snažil pořídit tajnou dokumentaci k nejmodernějšímu ukrajinskému tanku. Byl zatčen při činu

VIDEO: Past na ruského špiona sklapla. Agent se snažil pořídit tajnou dokumentaci k nejmodernějšímu ukrajinskému tanku. Byl zatčen při činu
Autor fotografie: Copyleft, CC BY-SA 3.0|Popisek: T-84BM Oplot
23 / 02 / 2021, 14:00

Ruský špion se měl podle serveru Defence Blog snažit snažit dostat k tajné dokumentaci k ukrajinskému T-84BM Oplot. Byl zatčen ukrajinskou tajnou službou SBU ve chvíli, když mu byl předáván celý soubor utajovaných dokumentů.

Ukrajinská tajná služba SBU zajistila v Charkově údajného ruského špiona, který měl jednat pod ,,hlavičkou" ruské rozvědky GRU. Špion se podle serveru Defence Blog snažil o pořízení ucelené tajné dokumentace k ukrajinskému tanku T-84BM Oplot a následně ji předat svým nadřízeným v GRU.

                                  

                                                                            Video: YouTube

Špion se pokoušel získat přístup k tajným informacím, a proto se snažil k tomuto účelu zlákat nejmenovaného zaměstnance Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova, která stojí za vývojem ukrajinského tanku. Ruský agent pak skutečně od tohoto zaměstnance dostal vzorek technického materiálu týkající se zmíněného ukrajinského tanku a předal jeho fotokopie svým nadřízeným v GRU.

V momentě, kdy měl dostat celé soubory tajných dokumentů k tanku, zakročila ukrajinská tajná služba SBU, která jeho jednání sledovala  a mohla nyní přikročit k akci. Ruský agent byl zatčen a zároveň nyní pokračují další návazné akce a vyšetřování. Ruskému špionovi bylo sděleno, že je podezřelý ze spáchání činu velezrady podle ukrajinského trestního zákoníku.

T-84BM Oplot je posledním vývojovým stadiem tanku T-84 Oplot-M a představuje nejmodernější ukrajinský tank. O tank T-84 Oplot-M projevilo před časem i Thajsko, které učinilo v roce 2011 objednávku na 49 tanků. Nejnovější verze tanku T-84BM Oplot pak byla přijata do výzbroje v roce 2009.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku