Vojenská policie, závažné nálezy, zásah NÚKIBu: Divoký nákup radarů byl ale nakonec podepsán
Včera byla v Praze podepsána mezivládní česko-izraelská smlouva o nákupu osmi kusů mobilních radarů protivzdušné obrany (MADR, Mobile Air Defence Radar). Jejich dodávkou skončí více než tříletý příběh akvizičního projektu, který procházel řadou turbulencí. Výrobcem radarů je izraelská společnost ELTA a do zakázky bude zapojen český zbrojní průmysl v míře minimálně 30 % hodnoty. Hlavními partnery Elty budou pardubická Retia, a.s. a Vojenský technický ústav.
Radiolokátory MADR, které nahradí zastaralou techniku sovětské výroby (radiolokátory P-37 a výškoměry PRV-17), zajistí Armádě České republiky přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů a vytvoří předpoklady pro zajištění aktivní protivzdušné obrany ve spojitosti s náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti. Mezi technickými požadavky byly dosah min. 250 km, výškový strop 30 km, azimut 360° nebo instalace na podvozek Tatra T-815.
Psali jsme
ELTA EL/M-2084 je multifunkční radarový systém, který je v operačním nasazení v rámci systému protivzdušné obrany Iron Dome již 10 let. Data,...
Vybraný typ ELTA EL/M-2084 patří mezi nejvýkonnější radary svého druhu, byl prověřen operačním nasazením a je plně kompatibilní se systémy NATO. Ta poslední charakteristika přitom byla začátkem roku 2018 zpochybněna.
Před třemi lety měly o zakázku zájem kromě společnosti ELTA také švédský SAAB a francouzsko-americká firma Thales Raytheon Systems, a původně i BAE Systems. Vítěz byl vyhlášen na konci roku 2016. Ministryně obrany Karla Šlechtová však odmítla na jaře roku 2018 připravenou smlouvu podepsat. V lednu 2018 Národní úřad kybernetické bezpečnosti (NÚKIB) neschválil dokumentaci k nákupů radarů, a bez certifikace nebylo možné radary připojit do systému NATO. V zakázce v hodnotě 3,5 miliardy korun zjistila Inspekce ministra obrany "extrémně závažné nálezy" a ministryně se ve věci obrátila na Vojenskou policii. Možnost propojení radarů se systémy NATO byla potvrzena v červnu 2018.
Psali jsme
Už mě ty neustálé dohady kolem izraelských MADR (tj. radarů, které je možné převážet), jejich nekompatibilitě se systémy NATO, nebezpečnosti, zranitelnosti...
„Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčových modernizačních projektů. Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,“ zdůraznil ministr obrany Lubomír Metnar. Nové radiolokátory budou průběžně dodávány a nasazovány do provozu do roku 2023. Před ostrým provozem standardně projdou zkouškami a zkušebním provozem.
Tagy