Americké kladivo na odbojné Japonce. Těžký minomet Little David s obrovskou ráží měl smést vše v cestě

Americké kladivo na odbojné Japonce. Těžký minomet Little David s obrovskou ráží měl smést vše v cestě
Autor fotografie: US Army, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Little David
08 / 03 / 2022, 14:00

Little David, to byl název pro těžký minomet, který vyvíjeli Američané. Měl neuvěřitelnou ráži 914 mm.

Little David bylo označení pro minomet s úctyhodnou ráží 914 mm (36 palců), která překonávala v tomto směru jiné zbraně jako například německý Těžký Gustav či Doru. Jednalo se o jeden z největších kalibrů v historií vůbec, který byl postaven.

Američané přišli s myšlenkou na postavení originálního mohutného minometu na konci druhé světové války a dělostřelecká zbraň měla sloužit jako testovací prostředek pro vývoj balistických vlastností leteckých pum.

USA počítaly na konci války s tím, že mohutně působící zbraň může být také efektivním prostředkem, který by mohl být použit proti extrémně odolným obranným postavením na japonských ostrovech, které by musely americké jednotky dobýt za cenu poměrně velkých ztrát, pokud by se Japonsko nevzdalo, a spojenci provedli invazi.

Proto vznikla studie, podle které by Little David plnil roli těžké obléhací zbraně, která by byla schopná odolné pevnosti prorazit. Minomet se skládal ze dvou mobilních jednotek - hlaveň s protizávažím, která vážila 36 000 kg, a usazovací vanu o hmotnosti 42 000 kg. Obě části byly přepravovány dvěma speciálními tahači. Little David mohl být k palebné pozici připraven během 12 hodin, což byl poměrně zásadní rozdíl proti nacistickému Těžkému Gustavovi, o němž jsme se zmínili na jiném místě.

Dostřel ,,Malého Davida" byla 8 687 m, zajímavostí je, že hmotnost střely činila téměř 2 tuny, přičemž 726 kg připadalo na samotnou trhavinu. Jinými slovy to znamenalo, že pokud by by střela zasáhla cíl, ten by byl pravděpodobně totálně zničen. Nicméně efektivita zbraně byla značně diskutabilní. jednak mělo omezený dosah a pak také přesnost. Právě přesnost byla jednou z nejdůležitějších vlastností, která byla ke konci války testována a pro konstruktéry byla nízká přesnost zbraně zklamáním.

Přímé bojové nasazení však ,,Malého Davida" minulo. Japonsko se v srpnu 1945 vzdalo a k zamýšlené invazi na japonské ostrovy tedy nemuselo dojít. Americké obavy o těžké ztráty při invazi, které mimo jiné měl tento minomet rovněž ušetřit, tak vzaly za své. Po skončení válečného konfliktu pak byl minomet vystaven jako exponát na polygonu v americkém Aberdeenu.

Zdroj: militaryfactory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace