Americký ,,Černobyl" vypukl před 41 lety. Panika, evakuace tisíců lidí a nervozita na nejvyšších místech

Americký ,,Černobyl&quote; vypukl před 41 lety. Panika, evakuace tisíců lidí a nervozita na nejvyšších místech
Autor fotografie: Wikipedia (Public Domain)
28 / 03 / 2020, 10:00

I USA měly svůj ,,Černobyl". Před 41 lety došlo k havárii jaderné elektrárny Three Mile Island, ale škody byly naštěstí podstatně nižší než v Černobylu.

28. 3. 1979 došlo k havárii americké jaderné elektrárny Three Mile Island u města Harrisburg v Pensylvánii. Havárie americké jaderné elektrárny Three Mile Island není úplně známou a zdaleka nedosáhla katastrofických rozměrů jako byla o sedm let tragédie v Černobylu, nicméně je považována za nejhorší jadernou havárii či incident v historii USA. Samotná havárie pak vedla k zastavení nových jaderných zařízení v zemi.

29. března 1979 došlo v jaderné elektrárně k částečnému roztavení jádra druhého reaktoru, čímž se uvolnila radiace v hlavní budově elektrárny a zamořila i blízké okolí. Podle expertů bylo vypuštěno do vzduchu kolem cca 2,5 miliónu curie radioaktivního plynu. Nastal krizový stav, přičemž musely být evakuovány tisíce lidí včetně dětí a těhotných žen nacházejících se zhruba 8 kilometrů od elektrárny. Další lidé utíkali ve spěchu z oblasti svými auty.

Nehoda v elektrárně Three Mile Island způsobila rovněž velkou nervozitu na nejvyšších politických místech. 1. dubna se přijel podívat do havarované elektrárny tehdejší prezident Jimmy Carter a pensylvánský guvernér. Potřebovali se zejména ujistit o skutečném rozsahu škod v jaderném zařízení. Vyšetřovací komise, která byla posléze ustavena, zjistila, že personál elektrárny nebyl důkladně proškolen ke zvládnutí krizových situací, a mohlo dojít k větším škodám.

Až ke konci osmdesátých let mohlo dojít k postupnému procesu dekontaminace zamořeného areálu. Ten trval pět let.

Nikdo sice při incidentu nezemřel na rozdíl od Černobylské havárie, ale havárie způsobila velký pokles důvěry Američanů v jadernou energetiku. Rovněž americká vláda od incidentu na Three Mile Island výrazně zpřísnila regulaci jaderné energetiky.

Tagy článku