Bismarck vs Hood - originální záběry z bitvy v Dánském průlivu

Bismarck vs Hood - originální záběry z bitvy v Dánském průlivu
Popisek: Bitevní loď Bismarck
24 / 05 / 2019, 16:30

Píše se 24. květen 1941 a dva admirálové Lütjens a Holland, obklopení desítkami tisíc tun oceli, se do sebe pouštějí jako středověcí rytíři. Alespoň takto "romanticky" to vidí Kennedy Ludovic ve své knize Pronásledování bitevní lodi Bismarck.

Na jedné straně postarší ale majestátní bitevní křižník HMS Hood a nová, nevyzkoušená bitevní loď Prince of Wales, na straně druhé pýcha německé Kriegsmarine, bitevní loď Bismarck a těžký křižník Prinz Eugen. Přes 6 000 námořníků napjatě čeká na osudové střetnutí, na boj na život a na smrt.

V 5:49 vydal viceadmirál Holland příkaz k palbě na loď vlevo. Obě britské lodě, tedy HMS Hood i zcela nová bitevní loď Prince of Wales tedy zahájily palbu na těžký křižník místo smrtelně nebezpečného soupeře, kterým Bismarck byl.

Psali jsme: 19. května 1941 vyplul Bismarck na operaci Rheinübung

Německý admirál Lütjens stejnou chybu jako Holland ale neudělal a děla ráže 380 mm chrlila těžké projektily na charakteristickou siluetu britského bitevního křižníku. 

Druhá chyba britského viceadmirála byla neméně závažná jako ta první. Obě těžké britské lodě byly v takové pozici, že si navzájem během palby překážely a nemohly využít zadních dělových věží. HMS Prince of Wales ale svou třetí salvou Bismarck zasáhla. Ihned nato ale granát ráže 380 mm z německé bitevní lodi zasáhl můstek britské bitevní lodi a zabil všechny v místnosti vyjma signálního důstojníka a kapitána Leache. Mimo to zbrusu nové lodi vypovídaly různé systémy službu.

V 5:55 Holland vydal příkaz ke změně kurzu, aby lodě mohly využít všech svých děl. Následující dvě salvy Bismarcku dopadly vedle bitevního křižníku, ale třetí udeřila přesně. Nedostatečné pancéřování paluby křižníku třídy Admiral se stalo lodi osudným. Zadní muniční sklad lodi explodoval a plameny šlehaly až do výšky 300 metrů.  

Psali jsme: 24.5.1941 explodoval HMS Hood během bitvy s německou bitevní lodí Bismarck

Níže jsou originální záběry ukazující palbu lodi Bismarck a výbuch HMS Hood během bitvy v Dánském průlivu.

 Zdroj: Pronásledování bitevní lodi Bismarck, Kennedy Ludovic, Moře v plamenech, Hubáček Miloš

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace