Kanadský David zajal Hitlerova Goliáše, nejvyššího vojáka Wehrmachtu

Kanadský David zajal Hitlerova Goliáše, nejvyššího vojáka Wehrmachtu
Autor fotografie: British Army photographer - Daily Echo, Public Domain,|Popisek: Jakob Nacken míří do zajetí
16 / 03 / 2022, 15:00

Na jedné straně se tyčil 221 cm vysoký německý voják, který opustil svou práci v cirkusové show a připojil se k Wehrmachtu, na druhé 170 cm vysoký fotograf agentury AP Eddie Worth. Jakob Nacken tiše stál, zatímco ho britští vojáci prohledávali, David a Goliáš Druhé světové války.

Jakob Nacken se narodil v Düsseldorfu v Německu 15. února 1906. Oba jeho rodiče měřili 1,88 m. Jeho sestra Josephine byla 1,88 m vysoká, jeho o dva roky mladší bratr Wilhelm vyrostl stejně jako Josphine, jeho druhý bratr, který byl o osm let starší než Nacken, měl 2,01 m.

Nacken začal svou kariéru v showbyznysu vystupováním jako „Uran“ a „obr z Porýní“ v německém kočovném cirkuse. Byl nazýván nejvyšším mužem Německa a byl v té době považován za nejvyššího muže světa. Nacken nosil jako dospělý boty velikosti 17. Na hlavě měl modřiny od nárazů do horních částí dveří, které byly postaveny tak, aby vyhovovaly lidem normální výšky.

Na začátku druhé světové války se vrátil do Německa a byl okamžitě povolán do armády a stal se jejich nejvyšším vojákem v historii. Dělostřelec Nacken byl jedním z 250 vojáků, kteří byli zajati v Calais ve Francii v srpnu 1944.

Jacob Nacken je zajat v Calais ve Francii

Kanadský desátník Eldon „Bob“ Roberts vysoký nebo spíš nízký 1,60 m, který velel jednotce sedmi mužů, zajal posádku děla. Nacken a jeho muži byli odvezeni do Anglie jako váleční zajatci a zůstali tam až do konce války.

V srpnu 1949 noviny oznámily, že Nacken odjede do Spojených států, protože chtěl opustit poválečné Německo. Nackenova sestra, která už žila ve Spojených státech, připravila pro něj a jeho ženu bydlení v Patersonu v New Jersey.

Nacken a jeho manželka emigrovali do Spojených států na palubě SS Atlantic z italského Janova a 6. prosince 1950 dorazili do přístavu New York City.

Nacken hledal práci, která by vyhovovala jeho postavě. Prostřednictvím novinových obrázků a týdeníků Pathé byl známý. V prosinci 1949 pracoval jako Santa Claus. Děti dokázaly procházet mezi jeho nohama a byl označen za nejvyššího Santu na světě.

Nacken pracoval v šhow Ripley´s BelieveIt or Not! jako „nejvyšší muž světa“. Objevil se v několika televizních pořadech jako celebrita známá jako „Německý dlouhán Jake“. Zemřel v Evropě ve věku 81 let.

Zdroj: Rare Historical Photos

 

Tagy článku