Němci překřtili tank BT-7 na kreslenou postavičku, z jeho pokračovatele je už přešel smích

Němci překřtili tank BT-7 na kreslenou postavičku, z jeho pokračovatele je už přešel smích
Autor: Wikipedia Commons, public domain|Popisek: BT-7
03 / 04 / 2021, 10:00

Lehkému tanku BT-7 dali Němci přezdívku Mickey Mouse, nicméně následovník tohoto stroje, T-34, už v řadách německého nepřítele způsobil značné ztráty.

Lehký tank BT-7 představoval v tehdejší sovětské jeden z velmi rozšířených strojů, který vycházel z americké konstrukční školy, přesněji z typu M1930. I když německý nepřítel posměšně překřtil BT-7 na  kreslenou postavičku Mickey Mouse, protože když byly zvednuty poklopy BT-7 spolu s kónickou věží, vypadal opravdu jako slavná figurka z disneyovek, své uplatnění vozidlo v sovětské armádě našlo. 

Představa Sovětů byla taková, že nové tanky, na nichž se začalo pracovat ve 30. letech, budou rychlé a mobilní se slušnou palebnou sílou a budou podnikat přepadové akce proti nepříteli vzhledem ke slabému pancéřování, které se ukázalo po vpádu německých vojsk do Sovětského svazu v červnu 1941 neefektivním.

Po červnu 1941 vykázaly BT-7 vysoké ztráty, protože v prvním roce německé invaze Sovětský svaz o více než 2 000 těchto vozidel. K tomu musíme přičíst také nedostatečnou údržbu tanku, takže když vypukl konflikt s německým vetřelcem, stovky BT-7 nemohly ani zasáhnout účinně do akce. Vzhledem k tomu, že tanky BT-7 měly slabé pancéřování (tloušťka 15-20 mm), počítalo se s tím, že mohou být užitečné zejména v boji proti nepřátelské pěchotě a jednotkám s lehčí výzbrojí. Specialitou tanku pak byla skutečnost, že mohl jezdit bez pásů.

Konstrukce tanku byla hotová v polovině 30. let a jeho výroba probíhala v letech 1935-1939. Celkem bylo vyrobeno během tohoto období zhruba 5 000 kusů tanku. 14tunové vozidlo tvořila osádka o třech lidech, poháněl ho 12válcový zážehový motor M-17 o výkonu 370 kW. Maximální rychlost tanku činila 76 km/h (na kolech), na pásech 53 km/h. O slabém pancéřování již řeč byla jinde, tu se snažil tank vykompenzovat kanonem ráže 45 mm a dvěma kulomety DT ráže 7,62 mm.

BT-7 bojovaly celou válku, účastnily se v roce například v roce 1939 bitvy u řeky Chalchyn v Mongolsku proti Japoncům, přispěly mimo jiné k porážce japonské Kuantungské armády v roce 1945, angažovaly se v dalších bitvách na Dálném východě. Co bylo však možná nejdůležitější, následovníkem BT-7 se stal jeden z nejslavnějších sovětských tanků historie T-34, který způsobil poměrně značné prořídnutí německých řad.


Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace