Ničitel železné jízdy, postrach křižáků, český Napoleon Jan Žižka zemřel před 594 lety

Ničitel železné jízdy, postrach křižáků, český Napoleon Jan Žižka zemřel před 594 lety
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_%C5%BDi%C5%BEka.JPG|Popisek: Jan Žižka
11 / 10 / 2018, 13:00

11. října roku 1424 zemřel u Přibyslavi český válečník, který nikdy se svým husitským vojskem neprohrál. Jan Žižka z Trocnova byl autorem nebo alespoň jedním z prvních uživatelů revoluční defenzivní strategie vozové hradby. Díky vozové hradbě mohla amatérská a méně početná pěchota především z řad sedláků vítězit nad profesionální obrněnou rytířskou jízdou.

Byl to bezesporu skandál světového formátu, když nejmocnější panovník tehdejšího křesťanského světa, římský císař Zikmund Lucemburský pod záštitou papeže vytáhl s výkvětem rytířstva na Prahu a na Vítkově roku 1420 prohrál s husity pod vedením Jana Žižky z Trocnova. Dnes se zdá neuvěřitelné, že proti spojeným evropským silám dokazal Žižka vítězit i opakovaně.

psali jsme: Vyděšení katolíci před husity brali nohy na ramena. Jak se rodilo další z velkých vítězství vojevůdců Jana Žižky a Mikuláše z Husi

Na počátku října 1421 odrazil Žižka vojska druhé křižácké výpravy nejprve u Žatce a v lednu následujícího roku k několika tvrdým porážkám Zikmunda Lucemburského porazil v bitvách u Kutné Hory. Od té doby si už do Čech netroufla žádná početnější armáda. Až tři roky po smrti Žižky v roce 1427 se situace změnila. Smutné je že po odražení vnějších nepřátel jako tolikrát v našich dějinách zavládly bratrovražedné války.

Žižka mimo jiné musel oblehnout i Prahu, aby sjednal jednotu husitských sil. Při výpravě na Moravu při dobývání Přibyslavského hradu zemřel na blíže nezjištěné zánětlivé onemocnění. Ostatky Jana Žižky z Trocnova po Bílé hoře zmizely. V Čáslavi, kde byl nakonec pohřben v místním chrámu, byl dokonce zničen jeho náhrobek.

psali jsme: Bitva u Hořice – Jak Jan Žižka ztrestal přelétavého Čeňka z Vartemberka

Až 21. listopadu 1910 byl při rekonstrukčních pracích uvnitř chrámu nalezen výklenek, který byl podle architekta Kamila Hilberta vestavěný do zdi kostela při stavbě věže kolem roku 1450. V tomto výklenku bylo nalezeno několik kostí včetně části lebky, která až v 80. letech byla definitivně identifikována jako Žižkův ostatek. Hrob největšiho českeho vojevůdce však do dnešních dnů chybí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace