Novgorod - zapomenutá kruhová válečná loď carského námořnictva
S myšlenkou kruhové válečné lodi přišel skotský lodní konstruktér John Elder a tento nápad neobvyklé lodi rozvíjel v Royal Navy Edward Reff. Stavba ale nakonec proběhla zcela nečekaně v carském Rusku pod taktovkou admirála Andreje Popova.
Kruhová konstrukce válečné lodi měla umožnit díky nízkému ponoru proplouvat vodami řek a jezer a díky tomu se mohla loď tohoto typu zapojit do bojů ve více prostředích. Stejně tak mělo být teoreticky možné loď lépe ozbrojit a opancéřovat. Ukázalo se, že opravdu jen čistě teoreticky, loď trpěla nestabilitou všude, kde nebyly klidné vody a přesnost hlavní výzbroje byla také špatná (dvě děla ráže 280mm).

Novgorod byl představitelem nové třídy ruských monitorů, které měly chránit Černé moře a ústí Dněpru. Jméno získala po ruském městě Novgorod a její stavba probíhala v letech 1871 - 1874 v St. Petersburgu. Kýl lodi byl položen 29. 12. 1871, na vodu loď sklouzla 2.6.1873 a po dokončení vstoupila v roce 1874 do služby v ruské flotile. Ruští námořníci jí přezdívali "Popovka", stejně jako většímu bratříčkovi jménem Kyjev. Díky neobvyklému tvaru dosahoval Novgorod rychlosti pouhých 6,5 uzlu...
Psali jsme
USS Long Beach (CGN 9) byla třetí svého jména v americkém námořnictvu a zároveň první nukleární válečná loď na světě.
Jediným válečným nasazením Novgorodu se stala rusko-turecká válka v letech 1877-78, kdy loď kotvila jako pobřežní baterie v Oděse. Dostala v té době i posílenou výzbroj, aby byla schopna ochrany kolem celého svého trupu, primárně proti torpédovým člunům, které se v té době staly hlavním nebezpečím pro válečné lodě.
Po válce, která skončila ruským vítězstvím, dostal Novgorod další dvě děla ráze 37 mm a byl překlasifikován na loď pobřežní ochrany. V roce 1903 byl vyřazen ze stavu námořnictva a v roce 1911 prodán na sešrotování.
Tak skončila idea kruhové válečné lodi.
Zdroj: Military Factory
Tagy