Úspěch československého projektu „Rachot“: Zbraň ze 60. let používá Armáda ČR dodnes

Úspěch československého projektu „Rachot“: Zbraň ze 60. let používá Armáda ČR dodnes
17 / 10 / 2019, 17:00

Kulomet vz. 59 byl zaveden do výzbroje Československé lidové armády (ČSLA) v roce 1961. Jednalo se o první československý univerzální kulomet.

Tato zbraň byla výsledkem práce ,,československých ručiček" přelomu 50. a 60. let, kdy se armáda poohlížela po univerzálním kulometu. I když kulomet vzor 59 nedosahoval kvalit svých prvorepublikových předchůdců, zejména kulometu vz. 26., ostudu si rozhodně ,,neuřízl".

Historie jednoho z dalších známých kulometů se začala psát v polovině 50. let, kdy se armáda poohlížela po univerzálním kulometu, který by spočíval jednak ve stavebnicovém pojetí konstrukce, a jednak v možnosti použití ke střelbě s lehkou hlavní na dvojnožce, s těžkou hlavní na podstavci nebo využití kulometu jako lafetované zbraně ve vozidle.

V roce 1956 pak českoslovenští inženýři začali pracovat na nové zbrani, která měla alespoň vzdáleně vycházet z legendárního kulometu vz. 26. Vedoucím konstruktérem byl Antonín Foral a projekt nesl název ,,Rachot".

Zbrojovka Vsetín vyrobila žádanou zbraň na počátku 60. let a kulomet vzor 59 byl zařazen do výzbroje československé armády již v roce 1961. Během dalších 15 let se vyrobilo necelých 40 000 kusů tohoto kulometu. Zbraň byla i úspěšně exportována do několika arabských států.

Kulomet váží 8,67 kg (s lehkou hlavní s dvojnožkou), má kadenci 700-800 ran za minutu, úsťová rychlost činí 810 m/s (s lehkou hlavní), maximální dostřel je pak 4 800 metrů. Kulomet má vyměnitelnou hlaveň. 

Zbraň našla využití především v likvidaci nekrytých a zamaskovaných skupinových cílů, jeho uživatel mohl zbraň použít i proti lehce pancéřované technice, bojovým letounům či vrtulníkům letících v nízké výšce. Nejefektivnější je kulomet na střelbu na kratší vzdálenost - zhruba 600 metrů.

Je zajímavé, že kulomet tvoří součást armádní výzbroje i dnes, kdy je jeho výhodou stále slušná účinnost. V rukou zručného střelce dokáže být i dnes kulomet vz. 59 velmi efektivní a přesnou zbraní navzdory kritikům, kteří poukazují na to, že je nespolehlivá a zastaralá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace