Podcast SM: Parašutisté ani další hrdinové 2. odboje v Ďáblicích pohřbení nejsou, říká historik Pavel Kmoch

Podcast SM: Parašutisté ani další hrdinové 2. odboje v Ďáblicích pohřbení nejsou, říká historik Pavel Kmoch
Autor fotografie: redakce|Popisek: Pavel Kmoch a Jakub Samek
05 / 04 / 2023, 16:00

Od poloviny minulého roku se mluví o projektu, který iniciovalo sdružení LIGA LIBE, a který se propagován pod heslem "Nenechme je tam" nebo "Vážíme si hrdinů". Jde o záměr exhumace ostatků z hromadných hrobů v pražských Ďáblicích, kde jsou podle některých pohřbena těla například Václava Morávka, Jana Kubiše, Josefa Gabčíka, dalších výsadkářů, a dalších hrdinů protinacistického odboje, ale také popravení v rámci poválečných retribucí a 3. odboj. Historik Pavel Kmoch označuje projekt za nesmyslný. Proč?

Od poloviny minulého roku se mluví o projektu, který iniciovalo sdružení LIGA LIBE, a který se propagován pod heslem "Nenechme je tam" nebo "Vážíme si hrdinů". Jde o záměr exhumace ostatků z hromadných hrobů v pražských Ďáblicích, kde jsou podle některých pohřbena těla například Václava Morávka, Jana Kubiše, Josefa Gabčíka, dalších výsadkářů, a dalších hrdinů protinacistického odboje, a to společně s mnoha dalšími oběťmi, ale také po válce popravenými nacisty či kolaboranty, například K.H. Franka či Emanuela Moravce, Jana Čurdy a dalších. A jde také o tzv. třetí odboj a ostatky například Zdeny Mašínové nebo Milady Horákové. Cílem je díky testům DNA umožnit důstojné pohřbení národních hrdinů a bojovníků za svobodu. LIGA LIBE k tomu organizuje podpisovou petici, oslovuje politiky. Chce zahájit dialog s dotčenými institucemi České republiky o financování celé akce.

Jde o záměr, který v obecných rysech či na první pohled působí jako velmi bohulibý. Skrývají se za tím ale mnohé praktické problémy, mezi prvními již pochybnost nad tím, čí ostatky v ďáblických šachtách být mohou či nemohou, resp. co ve skutečnosti nacisté s ostatky například parašutistů po boji v Resslově ulici provedli. Právě parašutisté jsou zřejmě hlavním symbolem celé akce a k nim se především vztahuje heslo "Nenechme je tam." Historik Pavel Kmoch jej označuje za nesmyslný. Proč?

video: youtube

Tagy článku