Potopení Hitlerovy bitevní lodě Bismarcku přežilo 115 námořníků a jeden kocour

Potopení Hitlerovy bitevní lodě Bismarcku přežilo 115 námořníků a jeden kocour
Autor: Autor: Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5438172|Popisek: Bitevní loď Bismarck
27 / 05 / 2021, 10:00

19. května 1941 se na svou první a poslední plavbu vydává největší evropská bitevní loď, gigant hitlerovského Německa Bismarck. Na palubě je 2 092 mužů a kocour jménem Oscar.

Operace Rheinübung je od začátku zakletá a mohutná bitevní loď se vydává na svou první plavbu doprovázená pouhým jedním těžkým křižníkem, když původně plánovaný doprovod dvou bitevních křižníků Scharnhorst a Gneisenau díky problémům a bojovým poškozením byl nahrazen právě křižníkem Prinz Eugen. Žádné torpédoborce, žádné lehké křižníky a operace navíc zcela mimo dosah německého letectva…

Video: YouTube

20. května 1941 se o vyplutí obou lodí dozvídají Britové a 22. května se spouští hon na Bismarck. Zpočátku se ale německým lodím daří a během bitvy v Dánském průlivu Bismarck zlikviduje pýchu Royal Navy, postarší bitevní křižník třídy Admiral, legendární HMS Hood a těžce poškodí zcela novou bitevní loď HMS Prince of Wales.

Palba z Prince of Wales ale poškodila ne zcela dotankovaný Bismarck a ten přichází o cenné stovky tun paliva.

Bismarck štěstí definitivně opustilo 26. května, kdy letadla Fairey Swordfish z letadlové lodi Ark Royal zaútočila torpédy a po dvou zásazích přestala být loď ovladatelná.

27. května je poškozený Bismarck spatřen z palub britských lodí a v 8:47 začínají HMS Rodney a King George V. pálit na německou bitevní loď. První úspěšný zásah se povedl lodi Rodney, jejíž granát ráže 406 milimetrů zasáhl Bismarck deset minut po zahájení palby.

Se zaseklým kormidlem a rychlostí sníženou kvůli předchozím útokům torpédových letounů byl Bismarck se svou posádkou 2 092 námořníků snadným terčem a žádný zázrak se tentokrát nekonal, Bismarck již žádnou britskou loď nepotopil a ani nepoškodil. Göring ani Dönitz vlajkové lodi Kriegsmarine nepomohli, letouny Luftwaffe a slibované ponorky se na scéně neobjevily.

Během dvou hodin se z chlouby Hitlerova námořnictva stal hořící vrak pokroucené oceli, plný umírajících námořníků. Torzo potápějící se lodi se zmítalo v agónii, která však ještě nebyla u konce. Následoval útok torpédoborců z milosti, po kterém Bismarck v 10:45 navždy zmizel pod hladinou studeného Atlantiku a z celé posádky se podařilo zachránit pouze 115 mužů a již zmíněného kocoura Oscara, známého posléze jako Nepotopitelný Sam.

1 418 mrtvých z bitevního křižníku HMS Hood bylo pomstěno. Na ochromený Bismarck Britové během závěrečného boje vypálili 700 granátů hlavní ráže a 1 400 sekundární ráže.

 

Zdroj: history.com, Válečné lodě 4. Pronásledování bitevní lodi Bismarck, Kennedy Ludovic, Moře v plamenech, Hubáček Miloš

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace