foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yamamoto_h63430.jpg/Isoroku Jamamoto
Operace Vengeance byla připravována za účelem likvidace známého japonského admirála Isoroku Jamamota, který ,,zle" zatápěl Američanům v Pacifiku během druhé světové války.
Isoroku Jamamoto byl slavný velitel japonského námořnictva, ,,otec" překvapivého úderu na americkou tichomořskou základnu v Pearl Harboru 7. 12. 1941. Zajímavé však bylo, že Jamamoto se stavěl nejprve proti válce s USA, protože se obával jejich vojenského potenciálu. Byl zastáncem teorie, že čím déle se bude vést s USA válka, tím více klesají japonské šance na vítězství v ní.
A měl nakonec pravdu. Bitva o Midway v červnu 1942 znamenala klíčový předěl ve Válce v Tichomoří, kdy Jamamotův plán na ovládnutí Tichomoří a přinucení USA k míru selhal. Zdlouhavá bitva o Guadalcanal pak dokonala tento obrat. I když bylo Japonsko na ústupu, naskytla se šance, jak schopného Jamamota ,,preventivně" zlikvidovat, a Američané šancí nepohrdli.
Vymysleli plán s krycím jménem operace Vengeance (pomsta), na jejímž konci měl být spáchán na Jamamota atentát. Jamamoto usiloval o zvednutí morálku Japonců, kteří utrpěli v hlavních bitvách s Američany porážky. Jamamoto měl v plánu inspekční cesty na Šalamounových ostrovech a Nové Guineji. Toho však využila odposlouchávací služba pacifické flotily.
Z dešifrovaných zpráv pak vyvodila, kdy a kde se mají konat Jamamotovy cesty. Odtud již nebylo daleko k přesnému naplánování likvidace admirála, kterého Američané stáli považovali za nebezpečného a hlavně iniciátora útoku na Pearl Harbor. Američané tak věděli, v jakém letadle Jamamoto poletí, kdy uskuteční lety, a kdo jej měl doprovázet. Z dešifrovaných zpráv tak bylo jasné, že 18. dubna 1943 měl podle plánu Jamamoto letět z Rabaulu na Papui Nové Guineji na letšitě umístěném v Šalamounově souostroví.
Z Guadalcanalu se tak vydal 18. dubna 1943 útočný svaz v čele se stíhačkami P-38 Lighting. Po několikahodinovém letu byl konečně na dohled bombardér Micubiši G4M, na jehož palubě byl cíl operace Vengeance. Americké stíhačky pak dokonaly své ,,dílo" a sestřelily bombardér s Jamamotem, který se zřítil do džungle na ostrově Bougainville. Tam odpočívá vrak dodnes a stal se turistickou atrakcí.
Smrt schopného velitele Jamamota měla pro Japonce především demoralizační následky. Japonci již byli v té době v defenzivě a Jamamotova smrt znamenala velkou ztrátu především s ohledem na další strategický postup v Tichomoří.
Zdroj: warfarehistorynetwork.com
Tagy