Sestřelte Jamamota! Operace Vengeance měla zlikvidovat obávaného japonského admirála

Sestřelte Jamamota! Operace Vengeance měla zlikvidovat obávaného japonského admirála
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yamamoto_h63430.jpg|Popisek: Isoroku Jamamoto
10 / 08 / 2019, 13:00

Operace Vengeance byla připravována za účelem likvidace známého japonského admirála Isoroku Jamamota, který ,,zle" zatápěl Američanům v Pacifiku během druhé světové války.

Isoroku Jamamoto byl slavný velitel japonského námořnictva, ,,otec" překvapivého úderu na americkou tichomořskou základnu v Pearl Harboru 7. 12. 1941. Zajímavé však bylo, že Jamamoto se stavěl nejprve proti válce s USA, protože se obával jejich vojenského potenciálu. Byl zastáncem teorie, že čím déle se bude vést s USA válka, tím více klesají japonské šance na vítězství v ní.

A měl nakonec pravdu. Bitva o Midway v červnu 1942 znamenala klíčový předěl ve Válce v Tichomoří, kdy Jamamotův plán na ovládnutí Tichomoří a přinucení USA k míru selhal. Zdlouhavá bitva o Guadalcanal pak dokonala tento obrat. I když bylo Japonsko na ústupu, naskytla se šance, jak schopného Jamamota ,,preventivně" zlikvidovat, a Američané šancí nepohrdli.

Vymysleli plán s krycím jménem operace Vengeance (pomsta), na jejímž konci měl být spáchán na Jamamota atentát. Jamamoto usiloval o zvednutí morálku Japonců, kteří utrpěli v hlavních bitvách s Američany porážky. Jamamoto měl v plánu inspekční cesty na Šalamounových ostrovech a Nové Guineji. Toho však využila odposlouchávací služba pacifické flotily.

Z dešifrovaných zpráv pak vyvodila, kdy a kde se mají konat Jamamotovy cesty. Odtud již nebylo daleko k přesnému naplánování likvidace admirála, kterého Američané stáli považovali za nebezpečného a hlavně iniciátora útoku na Pearl Harbor. Američané tak věděli, v jakém letadle Jamamoto poletí, kdy uskuteční lety, a kdo jej měl doprovázet. Z dešifrovaných zpráv tak bylo jasné, že 18. dubna 1943 měl podle plánu Jamamoto letět z Rabaulu na Papui Nové Guineji na letšitě umístěném v Šalamounově souostroví.

Z Guadalcanalu se tak vydal 18. dubna 1943 útočný svaz v čele se stíhačkami P-38 Lighting. Po několikahodinovém letu byl konečně na dohled bombardér Micubiši G4M, na jehož palubě byl cíl operace Vengeance. Americké stíhačky pak dokonaly své ,,dílo" a sestřelily bombardér s Jamamotem, který se zřítil do džungle na ostrově Bougainville. Tam odpočívá vrak dodnes a stal se turistickou atrakcí.

Smrt schopného velitele Jamamota měla pro Japonce především demoralizační následky. Japonci již byli v té době v defenzivě a Jamamotova smrt znamenala velkou ztrátu především s ohledem na další strategický postup v Tichomoří.

 

Zdroj: warfarehistorynetwork.com 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.