Smrtící past pro posádky tank M4 Sherman – bojoval proti nacistům, komunistům i v džunglích Jižní Ameriky

Smrtící past pro posádky tank M4 Sherman – bojoval proti nacistům, komunistům i v džunglích Jižní Ameriky
Autor fotografie: Public domain|Popisek: M4 zajatý v Tunisku, 1943
08 / 12 / 2020, 16:00

Tank M4 Sherman je jednou z legend 2. světové války vedle T-34 a Tigeru. Střední tank vyzbrojený zpočátku dělem ráže 75 mm byl prvním moderním americkým tankem, který sice nijak nevynikal svými parametry, ale vyráběl se ve velkém množství a byl jednoduchý na údržbu.

První sériové kusy M4A1 vyvinuté jako náhrada tanku M3 se vyráběly od února 1942 a poslední varianta sklouzla z výrobní linky v červenci roku 1945. Celkově bylo vyrobeno téměř 50 000 tanků všech variant. Z původně vysmívaného tanku přezdívaného Ronson podle výrobce zapalovačů se během této doby stal poměrně uznávaným strojem, který používali nejen vojáci USA, ale také Britové, Svobodní Francouzi a dokonce i Sověti.

M4 úspěšně bojovala proti starším německým tankům, ale proti Pantherům a Tigerům byl zcela bez šance a často končil v plamenech a dostál tak své přezdívce zapalovače Ronson, kdy sloganem tohoto výrobce bylo „it lights up the first time, every time“. Sherman vybavený zážehovým motorem o výkonu 500 koní a nacpaný municí se stával plamenným peklem pro své posádky v případě zásahu nepřítelem. Primární rolí tanku Sherman byla podpora pěchoty, vedení útoků i posilování obranných pozic.

Přestože byly tyto tanky svými německými protějšky často překonány ukázalo se, že Shermany se snadněji udržují - často i na bojišti. Síla tohoto tanku byla v jeho množství, ne v jeho kvalitě. Byl naprostým opakem německého Tigera, vyrobeného z nejlepších materiálů, komplikovaného a nákladného na provoz, kterého se vyrobilo jen o něco více než 1 300 kusů.

Ale na rozdíl od Němců, měli Američané vždy další Sherman na místo jednoho zničeného…

Sherman zůstal ve výzbroji americké armády a námořní pěchoty i po druhé světové válce a bojoval po celou korejskou válku. Dokonce i poté, co USA v padesátých letech nahradily Shermana hlavním bitevním tankem M48 Patton, sloužil Sherman u spojenců USA až do 70. let.

Silně upravené „Super Shermany“ dokonce bojovaly na straně Izraele během Šestidenní války v roce 1967 a Jomkippurské války v roce 1973.

Chcete vědět víc? Podívejte se na nejnovější video od G_J_Rasputina

Video: ZouTube

Zdroj: nationalww2museum.org, War is Boring

 

Tagy článku