Torpédoborec přežil boje s Hitlerovou Kriegsmarine, smrtící úder sovětskou raketou už ne

Torpédoborec přežil boje s Hitlerovou Kriegsmarine, smrtící úder sovětskou raketou už ne
Autor fotografie: By ?????? ???? - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16966966|Popisek: INS Eilat
09 / 03 / 2021, 16:30

Svou kariéru zahájil jako torpédoborec třídy Z pod jménem HMS Zealous, kdy se zúčastnil operací v Severním moři a následně doprovázel arktické konvoje. Po válce sloužil dál v Royal Navy, než byl prodán v roce 1955 Izraeli. Zde sloužil do osudného 21. října 1967 pod jménem INS Eilat.

Ve službě izraelského námořnictva se ukázal jako velmi užitečný a ve spolupráci s dvěma torpédovými čluny potopil 12. července 1967 dva egyptské torpédové čluny. Jeho osud se měl ale nevyhnutelně naplnit. 21. října se Eilat pohyboval v mezinárodních vodách u Port Saídu, když byl zasažen třemi raketami P-15 Termit sovětské výroby odpálenými z egyptských raketových člunů třídy Komar. Eilat až do překvapivého úderu nic nedetekoval, a když se rakety objevily na radaru, bylo již pozdě. První zasáhla loď těsně nad čarou ponoru v 17:32 a za dvě minuty lodí otřásl výbuch další rakety. Loď se začala naklánět a izraelští námořníci začali opravovat škody a zahájili záchranné práce. Eilat čekal na další izraelské lodě s pomocí. Za další hodinu vypálil další raketový člun další dvě rakety Termit, kdy jedna z nich poškozený cíl nalezla a zasáhla nešťastný Eilat uprostřed. To byl konec a za dvě minuty na to klesl izraelský torpédoborec pod hladinu.

Raketový člun Komar

Překvapivý útok stál Izraelce 47 mrtvých a 100 zraněných z posádky 199 mužů. Eilat měl tu pochybnou čest být první lodí potopenou raketami země-země…

Raketa P-15 Termit mohla být vystřelena z povrchové válečné lodi nebo pozemní plošiny a pomocí posilovače na pevnou látku dosáhla rychlosti až Mach 0,9. Zbraň byla naváděna radarem a mohla snadno zničit svůj cíl pomocí 513 kilogramové hlavice. Dosah SS-N-2a a 2b byl mezi 25 a 27 námořními mílemi. Sovětská taktika nařizovala použití zbraně zhruba v polovině této vzdálenosti. P-15 Termit byl populární produkt v prodeji zbraní po celém světě ještě před tím, než rakety Exocet a Harpoon vstoupily na trh.

Zdroj: Egypt Today, israeled.org

 

Tagy článku