foto: flickr.com (CC BY 2.0) /koncentrační tábor
Na Normanských ostrovech, které během druhé světové války dobyli nacisté, se děly neskutečné hrůzy. Ostrovy však skrývaly i jiná nacistická tajemství.
Na Normanských ostrovech, které během druhé světové války dobyli nacisté, se děly neskutečné hrůzy. Na ostrově Alderney je zdokumentovali Richard Kemp a John Weigold, vojáci se zkušenostmi z nebezpečného terénu.
Právě na tomto menším ostrovu se totiž děly nefalšované hrůzy. Nacisté zde postavili koncentrační tábory, v nichž panovaly zcela srovnatelné nelidské podmínky jako v dobyté Evropě, kterou si téměř celou podrobil Adolf Hitler. Podle odhadů serveru Daily Mail zde zahynulo asi 40 000 lidí. A to není zdaleka vše.
psali jsme: Další tajemství druhé světové války odhaleno: Nacistický přepad britského ostrova Wight
Nacisté využívali ostrov Alderney ke skladování své ,,tajné" zbraně V-1, rakety, kterou od roku 1944 posílal nacistický režim na Londýn. Do konce března 1945 bylo vypuštěno přes 20 000 střel V-1, ze kterých bylo okolo 10 000 namířeno právě na Velkou Británii. Nacisté si na ostrov Alderney přivezli 5 000 vězňů z koncentračních táborů v Německu, aby pracovali v podzemních tunelech na této smrtící raketě.
Jak zjistili Kemp s Weigoldem, na ostrově se také skladovaly chemické zbraně, mimo jiné sarin. Stejný plyn měl údajně použít režim syrského prezidenta Bašára Asada v provincii Idlíb. Hitler s Himmlerem podle Kempa s Weigoldem chtěli z Alderney udělat jednu ze základen, z níž by byl vypouštěn na Velkou Británii arzenál smrtících chemických zbraní.
psali jsme: Před 73 lety Sověti osvobodili továrnu na smrt Osvětim. To, co viděli, je šokovalo
Kemp s Weigoldem rovněž zjistili, že pro nacisty měl ostrov Alderney strategický význam. Sám Hitler chtěl udržet nacistickou přítomnost na dobytých Normanských ostrovech za každou cenu. Nacisté začali Alderney záhy po dobytí opevňovat, postavili zde bunkry, podzemní tunely, v nichž skladovali chemické i jiné zbraně. To vše proto, aby učinili ostrov ,,neproniknutelným" a zvláště poté, co britští Commandos podnikl v létě 1941 útok na ostatní Normanské ostrovy.
Jak zmiňují Kemp s Weigoldem, výsledkem masivní opevňovací akce, bylo postavení stovek bunkrů, střeleckých věží a protileteckých baterií. Tuto zdánlivě neproniknutelnou obranu pak doplňovala protitanková zeď vybudovaná podél ,,vyloďovací" pláže, což bylo jedno ze zranitelných míst ostrova Alderney. Jak se zjistilo po válce, na masivním opevnění ostrova lpěl právě Hitler, pro kterého to měl být jeho ,,osobní otisk" na britské půdě.
Normanské ostrovy včetně Alderney byly nakonec osvobozeny spojenci 9. května 1945. Kemp s Weigoldem nyní poodkryli málo známou kapitolu z dějin druhé světové války.
Zdroj: dailymail.co.uk
Tagy