VIDEO: Testy královského Tigeru v závodě firmy Henschel

VIDEO: Testy královského Tigeru v závodě firmy Henschel
Popisek: Ilustrační obrázek Tigeru II
01 / 02 / 2019, 13:00

Jeden z nejlépe vyzbrojených a nejlépe pancéřovaných tanků druhé světové války se stal legendou a noční můrou spojeneckých tankových oddílů.

Nacistický Tiger je pravděpodobně nejznámější tank druhé světové války. Silný pancíř a ničivý kanón ráže 88mm získal stroji s označením Tiger I zničující pověst na bojišti. 

Byl navržen jako tank pro překonání nepřátelské obrany a byl přidělen hrstce speciálních tankových praporů vyzbrojených těžkými tanky. Zdálo se, že šedesátitunový Tiger I má všechno: palebnou sílu, pancíř a na 40. léta minulého století, byl tank vážící totéž co dnešní americký M-1 Abrams, i poměrně pohyblivý. S hranatou dělovou věží a dlouhým kanónem, Tiger nejenže byl, ale i vypadal jako dokonalá smrtící zbraň.

psali jsme: (VIDEO) Jediný plne funkčný originálny tank TIGER

Hitlerovi generálové a konstruktéři ale nebyli spokojeni. S teutonským perfekcionismem si stěžovali, že kanón Tigeru KwK 36 není tou nejsilnější verzí kanónu o ráži 88 mm (nikoliv, že by si toho spojenecké tanky všimly). Dokonce tedy ještě předtím, než Tiger I debutoval na bojišti v bažinách v blízkosti Leningradu v září 1942, začaly práce na jeho nástupci. Níže je video zkoušek tohoto tanku u firmy Henschel.

 

Výsledkem byl Tiger II nebo také Konigstiger s hmotností 75 tun a schopností prostřelit 120 mm pancíř na vzdálenost 2 kilometrů. Proti americkým Shermanům a ruským T-34 stál dokonalý zabiják. Byl pravděpodobně lepší než americký M-26 Pershing, mohl se mu patrně postavit jen sovětský IS-2 (zde ale panují různé názory).

Protože ale Sověti a později i Rusové zastávali vždy pravidlo, že kvantita je také kvalita, SSSR vyrobil během války téměř 3 900 tanků IS-2, oproti tomu Německo pouhých 492 Tigerů II. 

Za války postavil SSSR asi 108 000 tanků, USA 88 000. Méně než 500 královských Tigerů, ať už jak chce výkonných, proto nemohlo nic změnit.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Nationalinterest, Tanks Encyclopedia

 

 

Tagy článku