V Itálii se rodí politická a ekonomická krize, které si na pozadí brexitu prakticky nikdo nevšímá.
„Itálie může téměř rozbořit Evropu, ale politické a ekonomické krize, která se v zemi rodí, si prakticky nikdo nevšímá," uvedl 5. července server businessinsider.com, kterého cituje cz.sputniknews.com
V říjnu proběhne v Itálii referendum o chystaných hospodářských reformách, které je ve srovnání s brexitem neméně důležité. Analytici Citi bank uvedli, že je to „pravděpodobně největší risk na evropské politické mapě v tomto roce, jenž není spojený s brexitem". Výsledky referenda mohou mít totiž vážný vliv nejen na situaci v Itálii, ale i v celé Evropě.
Pokud Italové budou hlasovat „proti", existuje velká pravděpodobnost, že se rozpadne současná vláda Mattea Renziho, což přinese politický chaos, který v zemi nebyl od doby odstoupení Silvia Berlusconiho, tvrdí Business Insider.
„Pokud skončí referendum neúspěšně, očekáváme krach Renziho vlády. Formování nové stabilní vlády většiny do nebo po nových volbách se může stát neuvěřitelně velkým problémem dokonce i podle italských standardů," napsali analytici Deutsche Bank v dopise svým klientům.
Po politickém chaosu bude zřejmě následovat finanční a ekonomický kolaps. Pokud podle informací Generální konfederace italského průmyslu reformy neprojdou, spadne země do recese, znovu se zadluží a bude ji čekat odliv kapitálu. Itálie se potýká s nejnižší produktivitou práce v EU a celý bankovní systém je pokraji krachu.
"A to vše si Itálie prostě a jednoduše nyní nemůže dovolit", Itálie už uvázla ve vážné bankovní krizi. Banky trpí vlivem zbytku „špatných půjček" — těch je již tolik, že vláda musela v dubnu vytvořit fond pomoci bankám a vyzvala investory, banky a pojišťovny, aby do něj vložly pět miliard euro. Přitom jenom banka Monte dei Paschi di Siena, mimochodem nejstarší banka na světě, drží špatně zajištěné úvěry ve výši kolem 47 miliard eur.
Itálie má „špatných půjček" celkem 300 miliard eur a v každém případě je bude nezbytné nějak krýt. To by nebyl tak vážný problém, kdyby Itálie neměla tak chronicky slabou ekonomiku. Její státní dluh dosáhl hranice 140 % HDP — vyšší má v Evropě už jen Řecko.
„Italský finanční systém balancuje na hraně propasti bez velké naděje na východisko z krize. Brexit může být pro Evropu nyní největší problém, ale Itálie mu dýchá na záda," uzavírá Business Insider.
Tagy