Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila

Kam zmizel Sobotka?  ,,Neviditelného&quote; premiéra ČSSD raději uklidila
Popisek: Bohuslav Sobotka
29 / 09 / 2017, 12:00

Z premiéra Bohuslava Sobotky se stal poslední měsíce ,,Pan Neviditelný".

Je evidentní, že tato role nenápadného mu zcela vyhovuje poté, co došlo k rozdělení předvolebních rolí v Lidovém domě. Nejvíce viditelným je nyní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se snaží skloubit náročnou funkci člena vlády s předvolební kampaní, která vyvrcholí již za necelý měsíc.

Pro Sobotku bylo několik uplynulých měsíců obzvláště perné. Svou ,,demisí-nedemisí" vyvolal na politické scéně nefalšovaný chaos a prezident Zeman mu to pak ještě řádně ,,osladil na Hradě. Ale hlavně: Sobotka výrazně oslabil sociální demokraty, kteří jsou již velmi dlouho v defenzivě, a dostal stranu na zhruba 10% voličských preferencí. To vše k velké radosti hnutí ANO, které vleklou vládní krizi vyhrálo, a to i marketingově.

psali jsme: Svině, podrazák, rozpad osobnosti. Zeman a Sobotka v otevřené válce

Sobotka se tedy logicky stáhl do ústraní, kde na něho nebude tolik vidět a může dělat svou ,,úředničinu". Štafetový kolík převzal hřmotný Lubomír Zaorálek, který však kromě občasné výbušnosti nemá voličům v podstatě co nabídnout. ČSSD totiž ustrnula v programových tématech pouze u sociálních témat, které jsou jí sice vlastní, ale nenabízí voličům i jiná atraktivní témata, na něž čekají. 

psali jsme: Sobotka udělá vše, aby nevládl Babiš. Spojí se i s komunisty na vládní úrovni

Zaorálkovi a dalším se podařilo stranu stabilizovat na úrovni 12-15% a strana se tak (zatím) nepropadá do jednociferných čísel, z nichž měli v Lidovém domě po skončení vládní krize velké obavy. Katastrofické prognózy, o nichž někteří komentátoři hovořili, se sice nenaplnily, ale naopak to neznamená, že sociální demokracie bude nadále růst a získá třeba 20 a více procent. Necelý měsíc je na tyto ,,zázraky" upřímně  pozdě.

Sociální demokraté však mohou těžit z problémů, do nichž se nyní dostal šéf ANO Andrej Babiš. Ale obávám se, že na vysněných 25%, o nichž v létě trcohu fantaskně snil Zaorálek, to stačit nebude. Na každý pád je dobře, že sociální demokraté Sobotku v horké fázi předvolební kampaně  ,,schovali", protože on byl tím, kdo je táhl ke dnu. 

Tagy článku