Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila

Kam zmizel Sobotka?  ,,Neviditelného&quote; premiéra ČSSD raději uklidila
Popisek: Bohuslav Sobotka
29 / 09 / 2017, 12:00

Z premiéra Bohuslava Sobotky se stal poslední měsíce ,,Pan Neviditelný".

Je evidentní, že tato role nenápadného mu zcela vyhovuje poté, co došlo k rozdělení předvolebních rolí v Lidovém domě. Nejvíce viditelným je nyní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se snaží skloubit náročnou funkci člena vlády s předvolební kampaní, která vyvrcholí již za necelý měsíc.

Pro Sobotku bylo několik uplynulých měsíců obzvláště perné. Svou ,,demisí-nedemisí" vyvolal na politické scéně nefalšovaný chaos a prezident Zeman mu to pak ještě řádně ,,osladil na Hradě. Ale hlavně: Sobotka výrazně oslabil sociální demokraty, kteří jsou již velmi dlouho v defenzivě, a dostal stranu na zhruba 10% voličských preferencí. To vše k velké radosti hnutí ANO, které vleklou vládní krizi vyhrálo, a to i marketingově.

psali jsme: Svině, podrazák, rozpad osobnosti. Zeman a Sobotka v otevřené válce

Sobotka se tedy logicky stáhl do ústraní, kde na něho nebude tolik vidět a může dělat svou ,,úředničinu". Štafetový kolík převzal hřmotný Lubomír Zaorálek, který však kromě občasné výbušnosti nemá voličům v podstatě co nabídnout. ČSSD totiž ustrnula v programových tématech pouze u sociálních témat, které jsou jí sice vlastní, ale nenabízí voličům i jiná atraktivní témata, na něž čekají. 

psali jsme: Sobotka udělá vše, aby nevládl Babiš. Spojí se i s komunisty na vládní úrovni

Zaorálkovi a dalším se podařilo stranu stabilizovat na úrovni 12-15% a strana se tak (zatím) nepropadá do jednociferných čísel, z nichž měli v Lidovém domě po skončení vládní krize velké obavy. Katastrofické prognózy, o nichž někteří komentátoři hovořili, se sice nenaplnily, ale naopak to neznamená, že sociální demokracie bude nadále růst a získá třeba 20 a více procent. Necelý měsíc je na tyto ,,zázraky" upřímně  pozdě.

Sociální demokraté však mohou těžit z problémů, do nichž se nyní dostal šéf ANO Andrej Babiš. Ale obávám se, že na vysněných 25%, o nichž v létě trcohu fantaskně snil Zaorálek, to stačit nebude. Na každý pád je dobře, že sociální demokraté Sobotku v horké fázi předvolební kampaně  ,,schovali", protože on byl tím, kdo je táhl ke dnu. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace