foto: Pixabay/Covid-19
Již poosmé se konala konference Naše bezpečnost není samozřejmost, na kterou si znovu cestu našli významní političtí, armádní a diplomatičtí představitelé, jež hovořili o celé paletě současných bezpečnostních problémů, které jsou důsledkem koronavirové pandemie.
Míčovna Pražského hradu dnes hostila opět po roce již tradiční konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se zabývala aktuálními bezpečnostními hrozbami související s celosvětovou pandemií koronaviru, adekvátní reakcí na ně, a dalšími problémy, které vznikly právě v důsledku působení covidu. Jedním z hesel, o kterém hovořilo více řečníků, byl apel na to, abychom se z ,,pandemické lekce" poučili a jednali v případě další krize v budoucnu rychle, koordinovaně a hlavně efektivně, protože další krize v budoucnu s největší pravděpodobností přijdou, a je nutné být na ně připraven.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata hovořil o covidu jako strategickém šoku, na který se sice armáda připravuje, ale nikdo neví, kdy a jak přijde. ,,Viděli jsme jako v učebnici, že strategický šok vykolejil celé státy. Covid měl dopad na zdraví lidí na ekonomiku, na zaměstnanost, na životní styl, začaly se zavírat hranice," prohlásil Opata. Podle náčelníka generálního štábu pak má i pandemie koronaviru svou světlou stránku, protože prověřila schopnost státu na ni reagovat, a současně odhalila i jeho slabá místa.
Psali jsme
Jedna ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Toho ale nedosáhneme jen odvrácením násilí a dalších hrozeb. Je potřeba mnohem víc a politici...
Jak poznamenala německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, svět čelí větším bezpečnostním hrozbám a bezpečnostní otázky se stávají čím dál složitějšími, proto je třeba koordinované reakce všech zainteresovaných stran, které musí prokázat ještě větší akceschopnost, aby v krizi obstály.
Na konferenci promluvil také předseda vlády Andrej Babiš, který covid označil jako zkoušku, které nikdo předtím ještě nečelil. Zároveň apeloval na to, že nelze opakovat chyby z loňského léta, kdy se věřilo tomu, že se nad covidem již zvítězilo, ale realita byla nakonec jiná. ,,I když se situace vyvíjí optimisticky, nesmíme zopakovat chyby z loňského léta," prohlásil Babiš. Právě na vrcholu intenzity koronaviru v České republice hrála klíčovou roli armádě, kterou premiér pochválil, když řekl, že z této zkoušky vyšla se ctí. Podle Babiše se i přes nepříznivou situaci zapříčiněnou koronavirovou pandemií nesáhlo na peníze pro armádu.
Ty jsou důležité pro rozběhlé strategické modernizační projekty, jak posléze zmínil ministr obrany Lubomír Metnar. Jeho slovenský protějšek Jaroslav Naď pak stejně jako Babiš ocenil nasazení armády během koronavirové pandemie a varoval předtím, že se nad covidem definitivně zvítězilo. Slovenský ministr obrany hovořil o tom, že některé hrozby zůstávají stejné bez ohledu na probíhající pandemii koronaviru. Týká se to hrozby, kterou představuje zejména Rusko. Proto je důležité zintenzivňovat ještě více transatlantickou vazbu, o jejíž důležitosti hovořil nedávno i americký prezident Joe Biden.
Psali jsme
Bezpečí vzdělávacích institucí v ČR i ve světě je jedním z nejcitlivějších témat pro politické diskuze i mediální a psychologické...
Na konferenci zaznělo, že v důsledku pandemie koronaviru se ještě více zaktivizovaly dezinformační weby a do popředí se dostávají nové technologie s cílem upravit realitu tak, jak to vyhovuje té či oné straně. V této debatě vystoupili například náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný či generál Petr Pavel. Podle Kopečného jsou jednou z největších bezpečnostních výzev právě technologie, které mohou být využitelné, ale samozřejmě rovněž zneužitelné. Technologie však rezonují v současné době velmi hlasitě, což bylo možné zaznamenat i na nedávném summitu NATO v Bruselu.
Generál Pavel v debatě poznamenal, že dnešní krize jsou čím dál tím více krizemi průřezovými a postihují celou společnost, což názorně ukázala i krize související s koronavirovou pandemií. Na takovou krizi pak nelze podle Pavla reagovat standardními prostředky, nýbrž stejně průřezově tak, jak krize dopadá na všechny vrstvy společnosti. Pavel vidí jako největší ohrožení v tom, že nejme schopni identifikovat, co České republice vlastně hrozí. Souvisejícím problémem je potom volba takových prostředků, které (ne)odpovídají konkrétní hrozbě.
Psali jsme
SM pořídil rozhovor s poslancem a členem Výboru pro obranu Janem Bartoškem, který se týkal aktuální situace poznamenané pandemií koronaviru,...
Lídři politických stran se v závěrečné debatě i přes ideové rozpory shodli na tom, že armáda hrála v koronavirové pandemii klíčovou úlohu a je třeba jí za to vyjádřit dík. Je nicméně se třeba neustále připravovat na krize další, a se zkušeností, kterou již máme, na ně adekvátními prostředky reagovat, aby vzniklo co možná nejméně škod.
Tagy