Konflikt na Ukrajině připomíná mírou destrukce bojiště druhé světové války, prohlásil prezident Pavel
foto: foto: redakce/Slavnostní pietní akt u příležitosti 78. výročí konce druhé světové války
V pondělí 8. květa 2023 se uskutečnil v Národním památníku na Vítkově slavnostní pietní akt u příležitosti 78. výročí konce druhé světové války v Evropě.
Na akci nechyběli ani přední političtí a vojenští činitelé jako například ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka, předseda vlády Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil či prezident republiky Petr Pavel.

Nejvyšší ústavní činitel řekl, že nelze dělat paralely mezi tehdejšími sovětskými osvoboditeli a dnešními představiteli Ruska. Hlava státu, která nastoupila v březnu do své funkce, na pietním shromáždění prohlásila: ,,V této souvislosti je také dobré připomenout, že generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko."
Psali jsme
Stále častěji se ozývají hlasy, že pomyslný jazýček na vahách, stejně jako roli mírotvůrce ve stávajícím Rusko-Ukrajinském konfliktu může...
Prezident přirovnal dnešní ozbrojený konflikt na Ukrajině právě ke druhé světové válce. ,,Konflikt na Ukrajině, svým rozsahem, mírou destrukce velice připomíná bojiště druhé světové války," připomněl historickou paralelu.

Zároveň by se podle prezidenta neměla úcta k padlým sovětským vojákům stát obětí dnešní propagandy, kterou například šíří skupina Nočních vlků, která aktivně podporuje ruského prezidenta Putina, ač se prohlašuje formálně za apolitickou organizaci. ,,Jejich aktivity nemají nic s pietou společného a jsou spíše zneuctěním těch lidí, kteří položili za války své životy," míní Pavel.

Ten že je hrdý na to, že Česká republika od prvních dní války podporuje Ukrajinu, která se brání se západní pomocí již přes rok ruské invazi. V této souvislosti Pavel připomněl, že svoboda a mír nebyly nikdy zadarmo. Je proto neustále důležité o ně usilovat, chránit je a pro jejich obranu být ochoten také něco obětovat.
Tagy