Konflikt na Ukrajině připomíná mírou destrukce bojiště druhé světové války, prohlásil prezident Pavel

Konflikt na Ukrajině připomíná mírou destrukce bojiště druhé světové války, prohlásil prezident Pavel
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Slavnostní pietní akt u příležitosti 78. výročí konce druhé světové války
08 / 05 / 2023, 13:30

V pondělí 8. květa 2023 se uskutečnil v Národním památníku na Vítkově slavnostní pietní akt u příležitosti 78. výročí konce druhé světové války v Evropě.

Na akci nechyběli ani přední političtí a vojenští činitelé jako například ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka, předseda vlády Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil či prezident republiky Petr Pavel.

pieta

Nejvyšší ústavní činitel řekl, že nelze dělat paralely mezi tehdejšími sovětskými osvoboditeli a dnešními představiteli Ruska. Hlava státu, která nastoupila v březnu do své funkce, na pietním shromáždění prohlásila: ,,V této souvislosti je také dobré připomenout, že generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko."

Prezident přirovnal dnešní ozbrojený konflikt na Ukrajině právě ke druhé světové válce. ,,Konflikt na Ukrajině, svým rozsahem, mírou destrukce velice připomíná bojiště druhé světové války," připomněl  historickou paralelu.

Zároveň by se podle prezidenta neměla úcta k padlým sovětským vojákům stát obětí dnešní propagandy, kterou například šíří skupina Nočních vlků, která aktivně podporuje ruského prezidenta Putina, ač se prohlašuje formálně za apolitickou organizaci. ,,Jejich aktivity nemají nic s pietou společného a jsou spíše zneuctěním těch lidí, kteří položili za války své životy," míní Pavel. 

Ten že je hrdý na to, že Česká republika od prvních dní války podporuje Ukrajinu, která se brání se západní pomocí již přes rok ruské invazi. V této souvislosti Pavel připomněl, že svoboda a mír nebyly nikdy zadarmo. Je proto neustále důležité o ně usilovat, chránit je a pro jejich obranu být ochoten také něco obětovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.