Merkelová: Odpovědnost za holocaust si vzít nenecháme

Merkelová: Odpovědnost za holocaust si vzít nenecháme
Autor fotografie: „12-03-06-cebit-eroeffnung-angela-merkel-21“ od Ralf Roletschek (talk) - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 at via Wikimedia Commons |Popisek: Merkelová si stojí za odpovědností Němců za hromadné vraždění Židů během nacistické éry
22 / 10 / 2015, 14:00

Včerejší slova izraelského premiéra Bejamina Netanjahua o odpovědnosti palestinského lídra Hasajního za likvidaci Židů, nezůstala bez reakcí. Vyjádřilo se i Německo, které se znovu přihlásilo ke své odpovědnosti za holocaust.

Německo trvá na tom, že je odpovědné za hromadné vyvražďování Židů. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo si je naprosto jisté, že zodpovědní byli nacisté. Reagovala tak na středeční prohlášení Benjamina Netanjahua na světovém sionistickém kongresu, kde řekl, že myšlenku genocidy vnukl Hitlerovi palestinský muftí Amín al-Husajní. 

"Nevidíme žádný důvod změnit náš pohled na historii, zvláště v této otázce," řekla  Merkelová a dodala: "V Německu držíme odpovědnost za holocaust."

Husajní se s Adolfem Hitlerem setkal poprvé v listopadu 1941, ale představitelé německého nacismu jednali s muftím přímo v Palestině již v roce 1937. Palestinský lídr se proslavil svým nenávistným antisemitským postojem, podněcoval k násilí a vraždění Židů a byl zuřivým odpůrcem návratu Židů do Palestiny a vytvoření samostatného izraelského státu. Arabové s Němci velmi úzce spolupracovali, Třetí říše zase dodávala do Palestiny zbraně. O "konečném řešení židovské otázky" sice hovořil Hitler již v roce 1939, ale ujednání o konečném řešení bylo dosaženo až 20. ledna 1942 na konferenci ve Wannsee. Většina vyhlazovacích táborů byla postavena do setkání Hitlera a Husajního, masové vyvražďování Židů začalo však počátkem roku 1942.

Premiérovo vyjádření přišlo v době, kdy se opět rozhořel konflikt mezi Palestinci a Izraelci kvůli statutu Chrámové hory. Palestinci podnikli sérii útoků noži, zemřelo již několik desítek lidí.

"Hitler nechtěl v té době vyhubit Židy - chtěl vyhnat Židy. A Amín Husajní přišel k Hitlerovi a řekl: "Pokud je vyženeš, všichni přijdou sem (do Palestiny)." "Tak co s nimi mám dělat?" zeptal se (Hitler). A on (Husajní) odpověděl: "Spálit je,"" doslova uvedl Netanjahu na kongresu.

 

 

 

Tagy článku