Do ČR se má z Německa vrátit 20 z 25 iráckých křesťanů, kteří se v tuzemsku vzdali azylu a odjeli do spolkové republiky. Íráčané Česko před německým soudem tvrdě kritizovali.
Berlín - V tiskové zprávě to včera oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné.
"V případě, že se tyto osoby vrátí, převezme je Policie ČR a jako nelegální uprchlíky je umístí do detenčního zařízení," uvedl Chovanec. Kdy však budou vráceni, zatím není jasné. Saské ministerstvo vnitra, které za navrácení uprchlíků zodpovídá, ČTK sdělilo, že musí nejprve dostat podklady o ukončení řízení od Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Úřad také musí českému ministerstvu vnitra návrat Iráčanů nahlásit minimálně sedm dní dopředu, což se zatím nestalo.
Křesťanští uprchlíci chtějí vrátit pasy a zmizet do západní Evropy. Ministerstvo vnitra pozastavuje celý projekt
Německý soud v rozhodnutí z 23. června, o němž byli v mezidobí Iráčané informováni, stanovil, že za azylové řízení je ve vztahu ke skupině zodpovědná výhradně Česká republika, která Iráčanům udělila víza. Německé úřady proto podle soudu postupovaly správně, když žádost skupiny o azyl ve spolkové republice odmítly. Žádost o předběžné opatření má soud za neodůvodněnou, o žalobě samotné teprve rozhodne.
Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se ale 25 z nich vydalo do Německa, kde je policisté několik kilometrů za českými hranicemi zadrželi. Od té doby německé úřady a posléze i soud řešily jejich další osud. Program na přesídlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven a později vláda rozhodla, že nebude pokračovat. Nadační fond do země dopravil 89 uprchlíků, podle původních plánů jich mělo přijet 153.
Kdy se běženci do Česka vrátí, zatím není jasné. Holm Felber ze saského ministerstva vnitra, které za navrácení uprchlíků zodpovídá, dnes ČTK řekl, že jeho resort musí nejprve dostat podklady o ukončení řízení od Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Kdy se tak stane, se podle něj jen těžko odhaduje.
Po návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. Případnou žádost by pak musely posoudit úřady.
Íráčané Česko před německým soudem tvrdě kritizovali. Dostávali údajně špinavou vodu na pití a na záchod je musel doprovázet dozorce. Neustále jim bylo prý dáváno najevo, že je v zemi nikdo nechce. O kritice Iráčanů se zmiňuje verdikt správního soudu v Drážďanech, který zamítl žádost o předběžné opatření, jež mělo zabránit vrácení skupiny do Česka. Německý soud kritiku nepovažuje za opodstatněnou.
Tagy