Palestinci se dál bouří kvůli Jeruzalému, odřekli schůzku s Pencem

Palestinci se dál bouří kvůli Jeruzalému, odřekli schůzku s Pencem
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Mike Pence
10 / 12 / 2017, 08:00

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele výrazně ovlivní plánovanou cestu jeho viceprezidenta Mikea Pence na Blízký východ. Na protest schůzky s ním odvolali imám káhirské mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islámu, papež egyptské koptské církve Tavadros II. i palestinské vedení. Ve východním Jeruzalémě a Betlémě se dnes odehrály další protesty tamních Palestinců, při odvetném izraelském útoku na palestinské Pásmo Gazy přišli o život dva členové ozbrojeného křídla hnutí Hamás.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí dnes před jednáním Ligy arabských států (LAS) v Káhiře sdělil, že schůzka předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse s viceprezidentem Pencem, plánovaná původně na 19. prosinec, se konat nebude. Palestinští představitelé podle něj nebudou komunikovat s žádným zástupcem americké strany. Málikí také řekl, že USA už nemohou dál být prostředníkem mírové dohody mezi Izraelem a Palestinou a je třeba najít někoho jiného, kdo se této role ujme.

Agentura Reuters citovala z prohlášení mešity Al-Azhar, podle nějž imám Al-Azharu šajch Muhammad Ahmad Tájib odmítl žádost USA o setkání s Pencem. Mělo se konat 20. prosince. Koptská komunita v Egyptě dnes oznámila, že podobně se zachová i Tavadros II. Trumpovo středeční oznámení o Jeruzalému je podle koptů projevem "opovržení miliony Arabů".

Trump dal pokyn k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, a rozešel se tak se svými předchůdci. Status Jeruzaléma je citlivé téma a podle zbytku světa se o jeho statusu má jednat v izraelsko-palestinských rozhovorech. V pátek se konaly v muslimském světě bouřlivé protesty, při nichž zahynul jeden člověk a množství lidí bylo zraněno.

Dnešní protesty byly mnohem méně intenzivní, demonstranty ve východním Jeruzalémě a v Betlémě rozehnali izraelští policisté na koních. Při izraelském náletu na Pásmo Gazy, který byl odvetou za předchozí raketovou palbu na Izrael, zemřeli dva ozbrojenci Hamasu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který s Trumpem také nesouhlasí, dnes vyzval muslimy, aby při svých protestních akcích zachovali klid a jednali v souladu s právem a demokracií. V telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se podle zdroje z Erdoganova okolí oba prezidenti shodli, že se společně pokusí přimět USA Trumpovo rozhodnutí zrušit.

Český prezident Miloš Zeman dnes naproti tomu při svém vystoupení na konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie znovu zopakoval, že s Trumpem v případě Jeruzaléma souhlasí. Kritizoval zároveň Evropskou unii, která podle něj "dělá vše pro to, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským". 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace