Piráti z Černého moře kradou obilí a plují pod ruskou vlajkou

Piráti z Černého moře kradou obilí a plují pod ruskou vlajkou
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
18 / 11 / 2022, 08:00

Nemají Černou perlu, ale používají nákladní lodě a odvážejí obilí ukradené na Ukrajině. Jeho původ se snaží zamaskovat utajenými přesuny z lodi na loď a dalšími nekalými praktikami.

Naposledy byla zachycena loď dceřiné společnosti ruského státního podniku United Shipbuilding Corp., Michail Nenašev s domovským přístavem v Astrachani, jako proplouvá Bosporem s 27 200 tunami kradeného obilí a směřuje do Středozemního moře.

Možný cíl obilí, které Rusové ukradli na Ukrajině a naložili v dočasně okupovaném Sevastopolu, je Bejrút nebo syrský Tartus.

Téměř čtvrtina ukrajinského obilí se pěstuje na pozemcích, které Rusko nezákonně anektovalo. Před konfliktem představovaly Rusko a Ukrajina čtvrtinu světového exportu obilí. Takže když byly ukrajinské přístavy zablokovány v prvních měsících ruské invaze, dodávky obilí byly přerušeny, což vyvolalo přízrak nedostatku potravin a hladomoru v zemích Afriky a Blízkého východu. Dohoda o bezpečném koridoru uzavřená v červenci umožnila Ukrajině obnovit vývoz, ale dodávky jsou stále o 36 % nižší než v minulé sezóně.

Z loňské sklizně Rusko na ukrajinských územích ukradlo nebo zničilo 4,04 milionu tun obilí a olejnatých semen v hodnotě asi 1,9 miliardy dolarů, odhaduje Roman Neyter z Kyjevské ekonomické školy. Některé zásilky byly vyvezeny přímo z Krymu ruskými loděmi, ale zdá se, že pokusy prodat takové komodity narazily na potíže, Egypt odmítl jednu nezdokumentovanou zásilku. „Praní ukradeného obilí“ umožňuje přepravcům skrývat jeho původ, aby se bez problémů mohlo dostat na dychtivé trhy Středního východu.
Techniky praní, které přepravci obilí používají, byly poprvé použity vývozci ropy napojenými na Rusko, Venezuelu a Írán, aby se vyhnuli sankcím.

"Přesuny z lodi na loď jsou běžnou metodou klamavých přepravních praktik, které se původně používaly k obcházení sankcí na ropu," řekl Gur Sender, manažer námořních produktů ve Windward.

A pokud by někdo nevěřil tomu, že Rusko na okupovaných územích krade, čísla nelžou. Ruskem okupovaná enkláva Krym odeslala od března více než desetinásobek obvyklého objemu vývozu potravin, uvádí výzkumný pracovník AgFlow se sídlem v Ženevě, který shromažďuje a odkazuje na data založená na inspekčních zprávách, nákladních listech, sestavách přístavů a dalších obchodní informace. V prvních měsících po válce byly dodávky na 50násobku obvyklé úrovně.

Zdroj: Twitter, Bloomberg.com

Tagy článku